Co si představíte pod dopravou napříč městem? Asi každému se vybaví nejčastější odpověď jménem automobil. Ten do mikromobility určitě nespadá, stejně tak ani městská hromadná doprava. Řeč je především o jízdních kolech, elektrokolech, elektrických koloběžkách, elektrických skateboardech a možná dalších budoucích prostředcích. Čím dál tím více si můžeme v různých městech všímat pronájmů těchto prostředků za určité peníze, které vyjdou o něco dráž než cestování MHD, ale nabízí volnost, nebo je dokonce můžete zkombinovat, kdy se dostanete z bodu A do středu cesty a odtud jiným prostředkem do bodu B.
Mikromobilita
Mikromobilita se týká všech malých, osobně ovládaných prostředků, které v průměru jezdí okolo 24 km/h. Tyto prostředky pohání buď elektrická jednotka, nebo sám jezdec. Tento druh dopravy je specifický, že ho nepohání žádné spalovací motory.
Pod těmito pojmy si můžete vybavit například:
- jízdní kola,
- elektrokola,
- elektrické koloběžky,
- elektrické skateboardy.
Větší popularita
Mikromobilita se těší velké oblibě, protože je široce dostupná. Dříve byla možná pouze doprava klasickým kolem nebo chůzí. Elektrokola nebo elektrokoloběžky se velmi snadno půjčují pomocí aplikací, které ovládáte přes mobilní telefon, a můžete začít cestovat. Jak už jsme zmínili, pozitivem je absence spalovacích motorů čili menší uhlíková stopa.
Jak mikromobilita mění dopravu
Co si budeme nalhávat, lidé nejsou aktivní jako dříve, aby cestou do práce vynaložili úsilí navíc v podobě šlapání do pedálů na kole. V tomto případě hrají prim elektrokoloběžky nebo elektrokola, kdy v prvním případě nemusíme vynakládat žádné úsilí, respektive jen s mírnou zátěží. Jestli se potřebujete někam dostat ve městě, kde to trvá pěšky dlouho, tyto prostředky vám zkrátí čas na minimum. Tím, že budete využívat tyto prostředky, budete také šetrnější vůči přírodě a životnímu prostředí.
Zároveň jejich pronájmem ušetříte na financích, což je určitě dobrá zpráva, a napomůžete k volnějším cestám.
Zdroj: https://www.digi.com/blog/post/what-is-micromobility