Dobrý životopis vás vyšvihne mezi žádané uchazeče. Tyto položky ho ale zaručeně pohřbí

Dobrý životopis vás vyšvihne mezi žádané uchazeče. Tyto položky ho ale zaručeně pohřbí

Jeden jediný pohled může rozhodnout o zaměstnání. Životopis je totiž pro potenciálního zaměstnavatele prvním kontaktem se zájemcem o práci, proto musí být naprosto dokonalý. CV neboli „sívíčko“, jak se lidově tomuto dokumentu říká, musí ukázat dovednosti a schopnosti, které podnítí zájem zaměstnavatele vás blíže poznat a umožní vám stát se novým zaměstnancem. Jaké informace se nehodí do životopisu uvádět a mohou spíše uškodit než přidat body navíc?

1.    Úplná poštovní adresa

Zájemci se snaží uváděním adresy bydliště poukázat na možnou časovou flexibilitu nebo na místo, které je s firmou spojené. Z těchto důvodů jistě nemusí být uvedena adresa celá, postačuje město (případně stát u mezinárodních společností).

2.    Důvody pro zájem o pozici

V minulosti se mnohdy v životopisu uváděla pozice, o kterou má dotyčný zájem, a důvody. Takové informace do CV nepatří, vhodnější je uvést důvody pro volbu daného pracovního místa v motivačním dopise. Možností je také uvést shrnutí kariéry hned na začátek, aby měli náboráři představu o daném zájemci.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší izolační materiál na světě vědci inovují již téměř 100 let. Aerogely čeká vesmírná budoucnost

3.    Slabá akční slovesa

Vágní, nejednoznačná a slabá. Používáním správně zvolených sloves lze vytvořit lepší obraz o dosavadní kariéře. Jistotou pro zaměstnání jsou slovesa jako vést, řídit, uplatňovat, mentorovat, usnadňovat nebo kultivovat. U tvůrčích profesí se pak doporučují slovesa jako vyvíjet, vytvořit a navrhnout.

4.    Příliš mnoho koníčků

Životopis nesmí být příliš dlouhý, cenný prostor je proto nutné zaplnit uvážlivě. Nehodí se rozepisovat o volitelných tématech, jako jsou koníčky a záliby. Stačí vyjmenovat ty, které souvisí s nabídkou práce. Příkladem zálib, které mohou přidat body, je pro zájemce o práci na veterinární klinice dobrovolnická zkušenost související s místním útulkem.

Mohlo by vás zajímat:  Díky stand-by režimu jsou elektronické spotřebiče vždy připravené k použití
Zdroj obrázku: Freepik

5.    Zbytečné osobní údaje

Zaměstnavatel nemá právo se na některé osobní informace ptát, současně není vhodné je ani uvádět. V životopisu se neuvádí občanství, věk, datum narození, náboženství, sexuální orientace, rasa, rodinný stav nebo politická příslušnost. Zbytečné je uvádět výšku či váhu, pakliže nesouvisí s povahou zaměstnání.

6.    Specifická firemní terminologie, zkratky a žargon

V každé profesi existují určité výrazy nebo fráze, které zná jen zasvěcený. Platí to i pro některé společnosti. V životopisu se nevyplatí uvádět informace specifickou mluvou, terminologií nebo používat žargon či některé obecně nesrozumitelné zkratky.

Mohlo by vás zajímat:  Spotify přináší dlouho očekávanou novinku pro všechny uživatele. Písně budou doprovázet texty v reálném čase

7.    Neprofesionální e-mailová adresa

E-mailový účet je základem pro získání dobrého zaměstnání, měl by být profesionální a založený na některé z běžných platforem typu Gmail nebo Outlook, zastarale dnes působí AOL, Hotmail nebo Yahoo. Současně se nedoporučuje zasílat životopis z aktuální pracovní adresy, vyhledávat nové zaměstnání při stávajícím totiž nevypadá nejlépe.

8.    Pravopisné chyby a překlepy

Co udělat před samotným odesláním? Ještě než se zmáčkne Enter, by si měl každý po sobě dokument znovu přečíst a vyvarovat se veškerých chyb či překlepů. Nejvhodnější je nechat překontrolovat životopis někým jiným, jen tak se lze vyhnout zbytečným chybám, které mohou odradit personalisty od pozvání k osobnímu setkání.

Zdroj: https://www.indeed.com/career-advice/resumes-cover-letters/what-not-to-put-on-a-resume