Dobrý životopis vás vyšvihne mezi žádané uchazeče. Tyto položky ho ale zaručeně pohřbí

Jeden jediný pohled může rozhodnout o zaměstnání. Životopis je totiž pro potenciálního zaměstnavatele prvním kontaktem se zájemcem o práci, proto musí být naprosto dokonalý. CV neboli „sívíčko“, jak se lidově tomuto dokumentu říká, musí ukázat dovednosti a schopnosti, které podnítí zájem zaměstnavatele vás blíže poznat a umožní vám stát se novým zaměstnancem. Jaké informace se nehodí do životopisu uvádět a mohou spíše uškodit než přidat body navíc?

1.    Úplná poštovní adresa

Zájemci se snaží uváděním adresy bydliště poukázat na možnou časovou flexibilitu nebo na místo, které je s firmou spojené. Z těchto důvodů jistě nemusí být uvedena adresa celá, postačuje město (případně stát u mezinárodních společností).

2.    Důvody pro zájem o pozici

V minulosti se mnohdy v životopisu uváděla pozice, o kterou má dotyčný zájem, a důvody. Takové informace do CV nepatří, vhodnější je uvést důvody pro volbu daného pracovního místa v motivačním dopise. Možností je také uvést shrnutí kariéry hned na začátek, aby měli náboráři představu o daném zájemci.

Mohlo by vás zajímat:  Opravit prasklý displej jde i svépomocí. Tyhle oblíbené metody ale nikdy nezkoušejte

3.    Slabá akční slovesa

Vágní, nejednoznačná a slabá. Používáním správně zvolených sloves lze vytvořit lepší obraz o dosavadní kariéře. Jistotou pro zaměstnání jsou slovesa jako vést, řídit, uplatňovat, mentorovat, usnadňovat nebo kultivovat. U tvůrčích profesí se pak doporučují slovesa jako vyvíjet, vytvořit a navrhnout.

4.    Příliš mnoho koníčků

Životopis nesmí být příliš dlouhý, cenný prostor je proto nutné zaplnit uvážlivě. Nehodí se rozepisovat o volitelných tématech, jako jsou koníčky a záliby. Stačí vyjmenovat ty, které souvisí s nabídkou práce. Příkladem zálib, které mohou přidat body, je pro zájemce o práci na veterinární klinice dobrovolnická zkušenost související s místním útulkem.

Zdroj obrázku: Freepik

5.    Zbytečné osobní údaje

Zaměstnavatel nemá právo se na některé osobní informace ptát, současně není vhodné je ani uvádět. V životopisu se neuvádí občanství, věk, datum narození, náboženství, sexuální orientace, rasa, rodinný stav nebo politická příslušnost. Zbytečné je uvádět výšku či váhu, pakliže nesouvisí s povahou zaměstnání.

Mohlo by vás zajímat:  Kryptoměny slibují rychlý výdělek, o to snazší je naletět na podvod

6.    Specifická firemní terminologie, zkratky a žargon

V každé profesi existují určité výrazy nebo fráze, které zná jen zasvěcený. Platí to i pro některé společnosti. V životopisu se nevyplatí uvádět informace specifickou mluvou, terminologií nebo používat žargon či některé obecně nesrozumitelné zkratky.

7.    Neprofesionální e-mailová adresa

E-mailový účet je základem pro získání dobrého zaměstnání, měl by být profesionální a založený na některé z běžných platforem typu Gmail nebo Outlook, zastarale dnes působí AOL, Hotmail nebo Yahoo. Současně se nedoporučuje zasílat životopis z aktuální pracovní adresy, vyhledávat nové zaměstnání při stávajícím totiž nevypadá nejlépe.

8.    Pravopisné chyby a překlepy

Co udělat před samotným odesláním? Ještě než se zmáčkne Enter, by si měl každý po sobě dokument znovu přečíst a vyvarovat se veškerých chyb či překlepů. Nejvhodnější je nechat překontrolovat životopis někým jiným, jen tak se lze vyhnout zbytečným chybám, které mohou odradit personalisty od pozvání k osobnímu setkání.

Zdroj: https://www.indeed.com/career-advice/resumes-cover-letters/what-not-to-put-on-a-resume