Skutečná velikost zavazadlového prostoru auta se liší od papírových hodnot

Jak se auta stávají čím dál tím zelenějšími a ekologičtějšími, jsou také tlaky na jejich zmenšování. To se samozřejmě nelíbí řidičům, zejména těm, kteří hledají rodinný vůz. Dostatečně velký zavazadlový prostor je totiž jedním z klíčových parametrů, na který čeští řidiči při nákupu nového vozu koukají. A proto nepřekvapí, že Škoda Octavia, ale i další modely mladoboleslavské automobilky v tomto ohledu ve svých třídách pravidelně kralují. Často se však stává, že auto má velký zavazadlový prostor jen na papíře a jeho kufr je ve skutečnosti při běžném použití velmi malý. Jak takového zkreslení automobilky dosahují?

Mohlo by vás zajímat:  S provozem elektromobilu jsou spojeny i méně známé náklady

Litrové krychličky

Měření zavazadlového prostoru může na první pohled vypadat jako hra se stavebnicí. Používají se totiž kostičky, nejčastěji krychličky, s objemem jeden litr. Tedy pro lepší představu krychle o hraně 10 centimetrů. Konstruktéři jsou pochopitelně na takové měření připravení a zavazadlový prostor se většinou snaží koncipovat tak, aby se do něho dalo kostiček naskládat co nejvíce. Tohle měření je sice fakticky správné, reálnému provozu a potřebám majitelů aut však příliš neodpovídá.

Zdroj obrázku: Freepik

Maximální objem bez sedadel

Kromě toho většinou katalogy automobilek uvádějí hned několik hodnot, přičemž ta nejvyšší je platná v případě, že sklopíte nebo úplně vyjmete zadní sedadla. Toto číslo také automobilky často inzerují, je však prakticky nedosažitelné, protože jen málokdo skutečně oželí zadní sedadla, potřebuje-li napěchovat auto až po okraj.

Mohlo by vás zajímat:  Nastavení opěrky hlavy v autě: Klíčový prvek pro zajištění bezpečnosti na silnicích

Převoz nestandardních zavazadel

Potíže pak většinou nastanou, chcete-li v podle brožury velkém zavazadlovém prostoru převážet atypická zavazadla, typicky sportovní vybavení, jako jsou kola nebo lyže. Najednou zjistíte, že olbřímí kufr má celou řadu překážek. Odborníci proto doporučují si před zakoupením vozu stejný model vyzkoušet a zkusit ho naplnit tím, co byste potenciálně mohli převážet. Uvidíte, jak vůz v takovém testu obstojí.

Zdroj: https://www.ageas.co.uk/solved/your-car/how-big-is-the-boot/