Odfiltrovat modré světlo je otázka několika vteřin. Klidnému usínání už nic bránit nebude

Odfiltrovat modré světlo je otázka několika vteřin. Klidnému usínání už nic bránit nebude

Spousta zařízení vyzařuje modré světlo, které není dobré pro náš spánek. Může totiž oklamat mozek, který si myslí, že je den. Proto se dnes podíváme na to, jak odfiltrovat toto světlo z našich tabletů, mobilů a počítačů.

Pro denní použití není modré světlo nijak závažný problém. Jelikož modré světlo se snaží v našem mozku navodit, že je den, pak je to problém hlavně přes noc. Ovšem ani podle provedených studií by toto modré světlo nemělo mít na náš spánek takový vliv, jak se říká. Pokud ale nemůžete večer spát nebo máte s usínáním problém, pokuste se toto modré světlo co nejvíce eliminovat.

Mohlo by vás zajímat:  Ani málo, ani moc. Textový editor Word správný počet slov i znaků pohlídá za vás

Jak vypnout modré světlo na iPhonu nebo iPadu

Na vámi zvoleném zařízení se přesuňte do sekce nastavení a vyberte možnost Displej a jas. Když najdete a potvrdíte Night Shift, zařízení aktivuje teplejší barvy a kompletně odfiltruje modré světlo. Navíc si toto nastavení můžete sami upravit a najít takový stav, který vám bude vyhovovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vypnout modré světlo na Android zařízeních

Naprostá většina telefonů a tabletů, které běží na aktuální verzi operačního systému, již má v sobě zabudované filtry pro modré světlo. Tyto filtry najdete opět, kde jinde, než v sekci Nastavení pod možností Zobrazení. Zde si najdete filtr jménem Noční světlo a aktivujte jej. Ani zde nechybí individuální nastavení a za pomoci posuvníku si můžete s barvami ještě dále pohrát.

Mohlo by vás zajímat:  Všechny výdaje na jednom místě. Google Sheets roztřídí útraty podle kategorií a vytvoří kompletní přehled

Nezapomínáme ani na vypnutí pro Windows 10 a 11

Pokud máte notebook nebo tablet s operačním systémem Windows, pak ani zde nebudete ochuzení o možnost vypnout celkově modré světlo. Zvolte nabídku Start -> Nastavení -> Systém -> Displej. Za pomoci přepnutí přepínače u nočního světla zapnete filtr pro modré světlo, a pokud si budete chtít dále toto nastavení upravit, pak zvolte možnost Nastavení nočního světa.

Jak sami vidíte, vypnutí modrého světla je otázka pár vteřin a vy tak ulevíte svým očím, což za to rozhodně stojí.

Zdroj: https://en.getmoona.com/blogs/mission-sleep/blue-light-filters-for-android-ios-pc-and-mac