Automatická převodovka přináší výhody nejen při popojíždění v kolonách

Pro někoho je automatická převodovka symbol rozmazlenosti zejména mladých řidičů. Pro jiné jen zbytečným doplňkem, který do aut proniká především v souvislosti s hybridními vozy a elektromobily. Pravdou však je, že automatická převodovka je velmi praktická a řidičům může usnadnit život. Technika navíc pokročila natolik, že manuální převodovky jsou už skutečně jen reliktem minulosti a ztratily prakticky veškerý význam, neřídíte-li závodní nebo terénní speciály ve specifických podmínkách.

Funkce auto hold

Tahle užitečná vychytávka pro každého, kdo tráví spoustu času popojížděním v dopravní špičce ve městě, se většinou ukrývá na volantu nebo na palubní desce. Jde o tlačítko s nápisem auto hold. Když je tato funkce aktivována, nahrazuje ruční brzdu. Auto se totiž po zastavení samo od sebe nerozjede, dokud nestisknete pedál plynu. Auto hold většinou funguje i v prudkém kopci, ale je dobré si jej nejprve vyzkoušet na nečisto, než se na něj rozhodnete spoléhat v koloně.

Mohlo by vás zajímat:  Interiér moderních aut snižuje počet tlačítek na minimum
Zdroj obrázku: Freepik

Přepnutí na manuál

Drtivá většina automatických převodovek umožňuje přepnout na manuál, pokud to podmínky vyžadují. Auto pak může připomínat závodní speciál, protože řidič obvykle neřadí pákou jako v autě s klasickou převodovkou, ale pomocí pádel za volantem nebo tlačítek na volantu podobně, jako to dělají automobiloví závodníci. Při řazení přitom není nutné šlápnout na spojku, která pochopitelně v autě vůbec není.

Pokročilý tempomat

Auta s automatickou převodovkou většinou mají i pokročilé tempomaty, které výrazně usnadňují jízdu v koloně nebo dlouhé cestování na dálnici. Stačí nastavit maximální rychlost, kterou vůz nesmí překročit, a zvolit minimální vzdálenost od auta jdoucího před sebou. Auto pak jede podle těchto kritérií samo a řidič jen točí volantem. A musí dát pozor, aby neusnul, příliš jednoduché řízení k tomu občas na dlouhých cestách svádí.

Zdroj: https://mobilityblog.tuv.com/en/automatic-transmission-advantages-and-disadvantages/