Aplikace o počasí mohou přeposílat osobní data. Známé kauzy jsou varováním pro ostatní

Možností sledovat počasí na základě dat, jež nám poskytují aplikace nebo webové stránky, je spousta. K tomu, abyste si mohli naplánovat den, výlet či dovolenou, poslouží různé aplikace. Tyto aplikace máte buď předinstalované v rámci operačního systému na svém iOS či Androidu, nebo si můžete stáhnout aplikace třetích stran, které jsou kolikrát zdarma, ale pozor. Některé z nich nesou určité riziko v podobě kybernetické hrozby.

Jak vás může aplikace o počasí sledovat

Jako většina aplikací i aplikace o počasí vyžadují některá povolení, obzvláště ke sledování polohy, aby vám mohly na základě místa, kde se nacházíte, předpovědět co nejpřesnější data. To ještě dává smysl, ale co když aplikace o počasí vyžadují přístup ke kontaktům, fotoaparátu, mikrofonu apod.? Na tyto aplikace si dávejte pozor, protože mohou shromažďovat vaše data, která pak prodávají třetím stranám, aby vydělaly peníze.

Mohlo by vás zajímat:  ChatGPT poskytne také zábavu. Zahrát si s ním můžeme oblíbené hry
Zdroj obrázku: Freepik

Žaloba na Weather Apps

V roce 2017 byla slavná aplikace AccuWeather přistižena, jak odesílá údaje o poloze uživatelů třetí straně i těch, kteří si vypnuli sdílení polohy. V roce 2019 podala kancelář městského prokurátora v Los Angeles žalobu na aplikaci Weather Channel, kde nebyla nakonec prokázána vina, nicméně obě strany došly k dohodě o vyrovnání. V roce 2021 bylo analyzováno dokonce 17 z 20 aplikací se stejným problémem, ačkoliv se jednalo o aplikace určené pro iOS.

Bezpečné aplikace pro počasí

Existuje naštěstí spousta aplikací, kterých se nemusíte bát a můžete je s čistým svědomím využívat, aniž byste se báli o své soukromí. První z nich je Hello Weather. Tato aplikace je nenáročná a jednoduchá, nebude vás nudit komplexními daty, honosnou grafikou a nesmyslnými triky. K dispozici nabízí prémiové předplatné s vylepšenými daty a funkcemi. Další aplikací je Yr, která se stará především o to, co má, a to o předpověď počasí. Nabízí možnost různého rozhraní v podobě grafu či tabulky.

Mohlo by vás zajímat:  Google i Windows nabízí praktické aplikace pro sdílení nablízko

Třetí aplikací pro počasí bez minimalistických prvků je Ventusky od české společnosti InMeteo. Výchozím rozhraním je mapa oblasti, ve které se nacházíte, a je v ní zobrazena teplota podle barev a čáry směru větru podobným způsobem jako v televizi. Všechny tři aplikace jsou dostupné pro Android i iOS.

Zdroj: https://www.wired.co.uk/article/wired-awake-070119