Kontakt s vodou je pro notebook vždy nebezpečný. I vlhká místnost může vést k postupné degradaci

Všeobecně známý fakt, že voda a elektronika nejsou moc dobří kamarádi, platí i v případě notebooku. Kontakt s vodou, ať už polití tekutinou, pád do vany, nebo déšť, může způsobit újmu zařízení. Jestliže dojde ke kontaktu s vodou, je vhodné vědět, kam všude se dostala voda. Samotný rozsah škod zjistí pouze odborník. Jak zjistit, že je váš notebook poškozený vodou?

Jakékoliv známky kapající vody z notebooku jsou důkazem, že byl v kontaktu s vodou. Rozsah poškození závisí na množství vody. Velké kapky vody věstí přímý kontakt s vodním zdrojem. Jestli vám spadl notebook do vany, bazénu nebo jiného vodního zdroje, okamžitě jej vytáhněte, snažte se dostat co nejvíce vody zevnitř, vyjměte baterii a nezapínejte ho, dokud se notebook nevysuší úplně.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalita nabíječek a kabelů má vliv na proces nabíjení i životnost baterie

Nefunkční klávesnice nebo touchpad

V oblastech s vyšší vlhkostí můžeme často sledovat, že najednou přestává fungovat klávesnice. Den za dnem, týden po týdnu se v notebooku postupně usazuje vlhkost a výsledkem je nefunkční klávesnice. Pokud notebook nespadl na zem nebo nebyl zasažen nějakým předmětem, je na vině právě vlhkost.

Poškozený touchpad vodou poznáte podle snížené citlivosti a lepkavosti. Poškození základní desky může rovněž vést k nesprávné činnosti touchpadu.

Zdroj obrázku: Freepik

Problémy s reproduktory či s připojením k síti

Dalším typickým indikátorem jsou problémyreproduktorem. Tlumené nebo praskavé zvuky ozývající se z reproduktorů jsou známkou kontaktu s vodou. Membrána reproduktorů je tvořena papírem, takže případný kontakt s vodou může způsobit jednoduché poškození.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré hodinky zažívají boom. Řadu výhod ale dohánějí negativa, o kterých se často nemluví

Voda se může dostat až k modulu Wi-Fi, což je malý čip na základní desce starající se o bezdrátové připojení k síti. Takže jestli jste zaregistrovali jakékoliv problémy ohledně připojení, na vině může být právě kontakt s vodou, která pronikla až k tomuto modulu.

Jaké další znaky deklarují kontakt s vodou?

Velice častými jevy doprovázející poškození vodou jsou:

  • náhodné restarty a vypnutí,
  • rozmazaná nebo zkreslená obrazovka,
  • modrá obrazovka smrti,
  • notebook se nezapne ani s nabíječkou.
Zdroj: https://www.technology-solved.com/computer-water-damage-symptoms/