Alpy se mění lidem před očima. Mění se ve sluneční hory

Alpy se mění lidem před očima. Mění se ve sluneční hory

Sluneční hory můžete vidět například v Číně. Podobný výhled ale můžete mít také co se týče Alp. Švýcarská vláda už zahájila některé projekty, které mají za cíl vznik obrovských farem, které se budou zabývat solární energií mezi nejvyššími horami Evropy. Projekt sice můžete vypadat všelijak, ale v tomto případě jde především o ekologii.

V celých Alpách najdete pouze jednu farmu

Solární farma AlpinSolar bude největší solární farma, kterou v horách najdete. Projekt je sice stále v realizaci, ale už nyní se ví, že to bude obrovský projekt, který vás zasáhne. Jedná se o největší solární investici, jakou jste kdy na světě mohli vidět. Je to hlavně díky tomu, na jaké místě se farma bude nacházet. Bude ve švýcarských Alpách v nadmořské výšce 2500 metrů nad mořem.

Mohlo by vás zajímat:  Nejnovější funkce Google Map potěší všechny majitele elektromobilu. Jednoduše ukáže nejrychlejší trasu k nabíjecí stanici

Znamená to, že solární farma bude brát energii pouze ze slunce, které se může nad Alpami prohánět několik měsíců. Solárních panelů bude na 5 000 a budou umístěné na stěně přehrady Muttsee. Solární panely by měly podle odhadů vyrobit za jeden rok asi 3,3 milionu kilowatthodin elektřiny. Za celý projekt zodpovídá společnost Axpo, která se věnuje právě solární energii a v Evropě patří mezi špičku.

Alpy nebyly vybrané náhodou

Místo, na kterém budou panely umístěné, nebylo vybrané náhodou. Přehrada i její okolí patří mezi hodně slunečná místa, a tak není divu, že jsou jako stvořená právě pro tento projekt. Napomáhá to výrobě elektřiny po celý rok, i v zimě, kdy je sice sníh, ale slunce může mít i tak velkou sílu.

Mohlo by vás zajímat:  Plovoucí solární farmy jako energie budoucnosti

V zimě by tak panely mohly dodávat asi 50 % veškeré produkce. Farma by měla podle odhadů začít fungovat v roce 2022. Projekt ale nebude jediný svého druhu. Švýcarsko chce přeměnit část Alp na sluneční hory, ale na rozdíl od Číny nechce zasahovat do přírodní prostředí hor. Pokrytí hor solárními panely sice vyvolává otázky, nakolik je to pro přírodu vhodné, zatím ale můžete jen předpokládat, jak velký úspěch bude projekt mít.

Zdroj: https://www.reuters.com/world/europe/alpine-solar-project-help-fill-swiss-winter-energy-gaps-2021-08-20/, https://www.axpo.com/ch/en/about-us/energy-knowledge.detail.html/energy-knowledge/pioneer-project-in-the-swiss-alps.html