Apple přidává pro iOS 16.1 funkci čistého nabíjení. Pomáhá tak snižovat uhlíkovou stopu

Společnost Apple se snaží přispět k tomu, aby její uživatelé pomáhali ke snížení uhlíkové stopy, novou funkcí pro iOS 16.1 Clean Energy Charging, což je volitelná funkce, jež omezuje nabíjení iPhone na čistější zdroje energie. Když je funkce zapnutá, iOS povolí nabíjení baterie iPhonu pouze tehdy, když místní elektrická síť poskytuje čistou energii. To pomáhá snížit účet za elektřinu a uhlíkovou stopu. Pojďme se podívat, jak spravovat nabíjení na iPhonu.

Čisté nabíjení

Jakmile připojíte svůj iPhone k napájení, tato nová funkce vyhledá blízkou energetickou síť a stáhne odhad emise uhlíku od místního úřadu pro vyrovnání zátěže. Na základě těchto znalostí se začne iOS nabíjet, až bude k dispozici elektřina z čistých zdrojů (slunce, vítr…). iPhone se přestane nabíjet, když není k dispozici elektřina z čistých zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší Android telefony minulého roku: tyhle kousky překvapí výkonem, designem i špičkovým fotoaparátem

Nabíjení se spustí na místech, která navštěvujete nejčastěji, jako je vaše práce. Dokument podpory na webových stránkách Apple vysvětluje, že nabíjení pomocí čisté energie nebude fungovat, pokud máte nepravidelné nabíjení nebo měníte často místa. Nabíjení čisté energie můžete tedy využívat tam, kde trávíte nejvíce času s nutností zapnutí tří funkcí.

Zdroj obrázku: Freepik

3 nutná nastavení pro nabíjení čistou energií

Pro povolení této funkce je nutné zapnout nastavení polohy pro iOS:

  • Polohové služby: Nastavení -> Soukromí a zabezpečení -> Polohové služby -> povolte je.
  • Přizpůsobení systému: Ve stejné nabídce pro polohu zvolte možnost Systémové služby -> Přizpůsobení systému.
  • Významná umístění: V nabídce Systémové služby vyberte Významná umístění a pomocí přepínače v horní části funkci aktivujte.
Mohlo by vás zajímat:  Diamantové baterie využívají jaderný odpad a bez nabíjení mohou poskytnout energii na neuvěřitelných tisíc let

Nyní můžete nabíjet pomocí této funkce a ušetřit tak životní prostředí.

Pro vypnutí této funkce otevřete Nastavení -> Baterie -> Battery Health & Charging -> deaktivujte nabíjení čistou energií.

Rozdíl mezi optimalizovaným nabíjením a čistou energií

Někdo si může splést optimalizované nabíjení s čistou energií, ale nejedná se o to samé. Rozdíl je v tom, že optimalizované nabíjení zabraňuje nadměrnému nabíjení, respektive nabíjení nad 80 %, a prodlužuje tím životnost baterie.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/apple-clean-energy-charging-explained/