Mobil, nebo spíše chytrý telefon, má dnes každý a je doslova součástí našeho každodenního života. Je vždy po ruce, po každém pípnutí se rozsvítí obrazovka a všetečné prsty už přejíždějí dotykovou obrazovku. K tomuto zařízení patří neodmyslitelně nabíječka, protože se přístroj musí v pravidelných intervalech nabíjet. Někdo ponechává z tohoto důvodu nabíječku v pohotovosti celoročně v zásuvce a pouze připojuje ke konektoru telefon. Je to dobré řešení? Nerostou kvůli tomuto kroku účty za elektřinu?
Nabíječka vždy po ruce
Platí to snad ve všech rodinách, že nabíječka k telefonu musí být vždy po ruce, proto bývá nejčastěji u kuchyňského stolu, u pohovky nebo u postele. Právě posledně zmíněná zásuvka bývá v souvislosti s telefonem nejvytíženější, protože lidé dobíjejí baterie v průběhu noci. Ráno jen odpojí telefon, který hlásí plné nabití, a je jistota na celý den, že v nejnevhodnější chvíli zařízení lidově řečeno nekiksne. Podle odborníků tato metoda není nejvhodnější, především baterie smartphonu se nabíjejí pouhou hodinu. Zařízení je ale připojené po celou noc, co se v dané chvíli děje?
Neustálý odběr elektřiny
Připojený přístroj k nabíječce plynule odebírá energii po celou noc. Pro představu se jedná až o 66procentní odběr plného nabíjení. To už není málo, tím spíše, když rostou ceny elektřiny do závratných výšin. Toto je případ, kdy je zařízení do nabíječky připojené i přes plné nabití. A jak je tomu při odpojení telefonu a ponechané nabíječce v zásuvce? Tento jev je běžný v každé domácnosti, někdy dokonce v každém pokoji. Z každé zásuvky trčí jedna nabíječka, kterou může kdokoli kdykoli použít, stačí připojit telefon.
Malý, ale stálý odběr
Kolik spotřebovává neustále připojená nabíječka? Popravdě má pouze malý odběr, přibližně 0,3 wattu energie za hodinu, ročně se tak jedná o poměrně zanedbatelnou částku. Ale kolik nabíječek je takto v jedné domácnosti připojených? A kolik dalších nabíječek na jiná zařízení včetně laptopu takto odebírá neustále elektřinu? Které přístroje se ponechávají v pohotovostním režimu? Při kontrole domácnosti pak už nejde o nicotné částky, ale o průměrných 500 až 1500 korun ročně, při přebíjení baterií mobilů ještě více. Sice to nejsou horentní sumy, i tak je ale lze utratit příjemnějším způsobem. Stačí udělat jediné, pořídit prodlužovací kabely s tlačítkem a v době nepoužívání jednoduše stiskem vypnout.
Zdroj: https://www.bebat.be/en/blog/smartphone-charger-consumption