Umíte si představit mít dům bez oken?

Umíte si představit mít dům bez oken?

Studentské byty už nejsou takové, jako bývaly dříve. Nyní dokonce vznikl projekt, který byl vymyšlen speciálně pro kampus jedné americké univerzity. Není ale směšný, jak by se mohlo zdát, ale spíše děsivý. V místnostech bez oken by podle všeho mělo bydlet tisíce mladých studentů. Umíte si představit domov bez oken, bez výhledu na krajinu nebo i jen městský provoz?

Kolej navrhl akademik, ale projekt se nesetkal s pochopením

Na internetu už kolují různé názvy tohoto projektu – psychologický experiment, sociální experiment nebo experiment na lidech jsou jen některé z nich. Autorem projektu je jistý akademik, který chce postavit kampus Kalifornské univerzitě. Jeho nápad se ale nesetkal s pochopením. Není se ale čemu divit, protože kdo by chtěl bydlet v úplné tmě, navíc bez možnosti větrání?

Mohlo by vás zajímat:  Ekologický životní styl není složitý. Vedou k němu jednoduché kroky

Studenti jsou mladí lidé, kteří rozhodně nestojí o to, své nejlepší roky strávili mezi čtyřmi stěnami. Tento projekt se tak řadí mezi nejkontroverznější na celém světě. Budova by měla mít 11 pater, ve kterých by se mohlo ubytovat až 4 500 studentů. Devět podlaží by mělo sloužit jako pokoje pro studenty, každé patro by pak ještě bylo rozděleno na apartmány. Společná kuchyň a společenský prostor by byly na každém patře.

Na střeše zahrada a prostor pro relaxaci

Nájemníkům, kterým se poštěstí bydlet v tomto komplexu, se naskytne možnost využít také zahrady na střeše, restaurace, posilovny nebo dvoru, kde mohou relaxovat nebo se učit. Myslelo se také na ekologický aspekt – vytápění bude elektrické. Do této chvíle to vypadá docela dobře. Je to jedno ale – velká část místností je bez oken, to zjistíte až po bližším ohledání budovy.

Mohlo by vás zajímat:  Recyklace elektroniky je pro planetu důležitá. Velké firmy jí jdou samy naproti

95 % apartmánů je bez přístupu ke slunečnímu záření. Má to nějaký smysl? Jde samozřejmě o peníze. Nejde ale o to, že jich je na výstavbu komplexu nedostatek. Takto vytvořená budova by měl splňovat koncept, který navrhl Richacz. Chtějí docílit toho, aby studenti byli co nejvíce ve společných prostorách a trávili více času s ostatními. Zlepší se tak sociální vazby, studenti budou chytřejší a zkušenější, protože si zkušenosti snadno předají.

Zdroj: https://styl.interia.pl/raporty/raport-o-architekturze/strona-glowna/news-widoki-na-brak-widoku-jak-zyc-w-budynku-bez-okien,nId,5634615