Skvělým a zároveň užitečným doplňkem pro domácnost může být zvlhčovač vzduchu, zejména v zimním období. Takové zařízení zároveň potřebuje také správnou údržbu, jinak se příjemné zvlhčení vzduchu může proměnit v nežádoucí pach, jelikož se stane ideálním podhoubím pro vznik bakterií a plísní. Většina výrobců doporučuje zvlhčovač čistit alespoň jednou týdně.
Každá voda obsahuje nějaké mikroby, včetně filtrované. Jestli chcete zvlhčovač vypnout a nechat stát jeden den, pak ho dobře vylijte a nechte vyschnout. Naplňte ho opět, jakmile ho budete chtít použít znova.
Jak postupovat
Nejprve začněte tím, že rozložíte celý zvlhčovač a opláchnete všechny jeho části. Dávejte však pozor na to, abyste nenamočili žádné části přístroje, kde se nachází elektronické součástky. Zvlhčovač nedávejte do myčky, pokud to není dovolené v návodu. Pro zbavení se vodního kamene použijte štětec nebo štětku s trochou bílého octa. Nebojte se trochu přitlačit při čištění, abyste se opravdu zbavili všech nečistot, a poté nechte uschnout na vzduchu, aby se odpařila i zbývající kyselina octová.
Pouze ocet nestačí
Samotný ocet plíseň nezlikviduje, budete tak odkázáni pravidelně dezinfikovat celou jednotku pomocí peroxidu vodíku a vody nebo bělidla. Můžete zde použít také služby kartáče nebo ponořte plastové části na dobu 30 minut, než je vypláchnete a otřete.
Odpařovací filtr
Speciální péči si žádá také odpařovací filtr, který byste měli propláchnout ve studené vodě, aby uvolnil všechny nahromaděné minerály. Pozor, používejte pouze čistou vodu, bez žádných bělidel a chemických roztoků, mohou totiž zničit antimikrobiální povlaky, již brání růstu mikrobů.
Jak vidíte, samotné čištění vám nezabere více než pět až deset minut. Když k tomu připočtete dobu odmočení, do hodiny máte vše hotové. Byla by škoda se nestarat o zvlhčovač, který jinak odvádí docela slušnou práci.
Zdroj: https://www.nytimes.com/wirecutter/guides/how-to-clean-humidifiers/