NFC platby jsou rychlé a bezpečné. Tato technologie není žádnou novinkou, přesto vyvolává řadu otázek

NFC je způsob bezkontaktních plateb pomocí chytrých telefonů či hodinek. S těmito platbami jsou spojovány často mýty a mylné představy. NFC je bezdrátový způsob komunikace mezi dvěma objekty na krátkou vzdálenost. Tento způsob komunikace využívá indukci magnetického pole, ať už jednosměrnou, nebo oboustrannou. Nejčastěji můžeme vidět tento kontakt mezi chytrým zařízením a platebním terminálem. O jaké mýty ohledně plateb přes NFC se jedná?

Hacknutí NFC z dálky

NFC hacknout nelze. Oproti Wi-Fi nebo Bluetooth využívá tento způsob neuvěřitelně krátký rozsah, a to okolo čtyř centimetrů. Útočník by se tak musel pohybovat okolo vás, což by bylo více než podezřelé, a hacknutí z dálky prostě není možné. Nicméně k hacku může dojít, když bude útočník provádět NFC platby bez vašeho vědomí, proto je deaktivace funkce NFC ve vašem zařízení v době nečinnosti tím nejlepším způsobem, jak se těmto problémům vyhnout.

Mohlo by vás zajímat:  S Microsoft 365 je správa souborů a práce s nimi vždy snadná a rychlá
Zdroj obrázku: Freepik

NFC je moderní technologie, kterou používají jen smartphony

Mohlo by se zdát, že NFC je nová technologie, ale není tomu tak. Technologie byla založena v roce 1983 Charlesem Watsonem. Funguje na podobném principu jako RFID. RFID využívá pro svou komunikaci rádiové vlny, kdyžto NFC využívá magnetické pole. Dalším rozdílem je komunikace, RFID umožňuje pouze jednosměrnou, NFC využívá obousměrnou.

NFC máme zafixované ve spojení s chytrým telefonem. Nicméně tuto technologii využívá daleko více zařízení, důkazem jsou toho chytré hodinky, dále také tablety a počítače. NFC nemusíte využívat jenom pro platby, ale poslouží také k přenosu různého obsahu mezi telefony nebo jinými chytrými zařízeními. Přenos přes NFC je rychlý a snadný, ale musíte dodržet doporučenou vzdálenost, obdobně jako skrze infračervený port.

Mohlo by vás zajímat:  Správná klávesnice je základ pro pohodlnou práci i hraní her. Každá nabízí něco jiného

NFC je nebezpečné

Platba skrze NFC není totéž jako hotovostí, to si můžeme být jistí hned na první pohled. Každopádně tato technologie má specifickou ochranu dat pomocí různých šifer. NFC také využívá různé tokenizace k ochraně dat a finančních prostředků, což brání podvodům. Token nemůže být hacknutý. Existují ale možnosti, kdy je NFC náchylné k hacknutí, může za to pohodlí v rámci zabezpečení, takže buďte opatrní.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/nfc-payment-myths-debunked/