Získejte ten nejlepší zvuk. Pomocí ekvalizéru jde vše nastavit přesně podle sebe

Pokud se chcete pokusit získat lepší zvuk do svých sluchátek nebo reproduktorů, pak k tomu pravděpodobně použijete ekvalizér. Ten vám totiž dovolí si se zvukem pohrát a vyladit jej podle svých představ. Dnes se podíváme na základní frekvence a druhy ekvalizérů.

Co to ekvalizér vlastně je?

Jednoduše řečeno se jedná o nástroj, který dokáže upravovat různé frekvenční rozsahy a změnit tak výsledný zvuk. Rozdělujeme je na několik typů:

  • parametrický ekvalizér – běžný studiový nástroj, který je dostupný buď na konzoli s knoflíky, nebo zásuvném modulu,
  • regálový ekvalizér – běžnější varianta, která upravuje frekvenci podle toho, zda je používán na výšku, nebo na nízko,
  • grafický ekvalizér – tato možnost je nejběžnější a zná ho asi každý. Jedná se o typ s posuvníky, díky kterým můžeme snižovat nebo zvyšovat frekvence.
Zdroj obrázku: Freepik

Výšky a jejich nastavení

Vysoké frekvence se pohybují od 4 do 20 kHz. Nicméně naprostou většinu z tohoto rozsahu neslyší starší lidé. Pokud tyto výškové frekvence zesílíme až příliš, pak se může k hudbě dostavit nepříjemné syčení a pro naše uši to bude nepříjemné.

Mohlo by vás zajímat:  Sdílejte své Wi-Fi heslo bez problémů s kýmkoli na všech typech zařízení

Střední rozsah

Frekvence středního pásma se pohybují od 250 Hz do 4 kHz. Dále se ještě rozděluje na nízké střední pásmo, střední pásmo a vysoké střední pásmo. V nízkém středu nejvíce vynikají smyčcové a dřevěné nástroje. Středy samotné jsou určeny pro většinu ostatních nástrojů a vyšší střední se používají převážně pro zpěv a bicí nástroje.

Subbasy a basy

Frekvence, které se pohybují v rozmezí od 20 do 250 Hz. Na samotném spodním konci této frekvence, což je rozmezí mezi 20–‍60, uslyšíme a pocítíme dunění. Pro subbasy se používá zbývající rozsah od 60 do 250 Hz.

Základy používání a pojmy máme úspěšně za sebou, a pokud vás tato problematika zaujala více, pak se můžeme k tomuto tématu ještě někdy vrátit.

Zdroj: https://www.soundguys.com/how-to-equalize-fine-tune-your-listening-experience-16410/