Získejte ten nejlepší zvuk. Pomocí ekvalizéru jde vše nastavit přesně podle sebe

Získejte ten nejlepší zvuk. Pomocí ekvalizéru jde vše nastavit přesně podle sebe

Pokud se chcete pokusit získat lepší zvuk do svých sluchátek nebo reproduktorů, pak k tomu pravděpodobně použijete ekvalizér. Ten vám totiž dovolí si se zvukem pohrát a vyladit jej podle svých představ. Dnes se podíváme na základní frekvence a druhy ekvalizérů.

Co to ekvalizér vlastně je?

Jednoduše řečeno se jedná o nástroj, který dokáže upravovat různé frekvenční rozsahy a změnit tak výsledný zvuk. Rozdělujeme je na několik typů:

  • parametrický ekvalizér – běžný studiový nástroj, který je dostupný buď na konzoli s knoflíky, nebo zásuvném modulu,
  • regálový ekvalizér – běžnější varianta, která upravuje frekvenci podle toho, zda je používán na výšku, nebo na nízko,
  • grafický ekvalizér – tato možnost je nejběžnější a zná ho asi každý. Jedná se o typ s posuvníky, díky kterým můžeme snižovat nebo zvyšovat frekvence.
Mohlo by vás zajímat:  Do telefonu pronikne malware snadno. Díky jednoduché ochraně se ho bát nemusíte
Zdroj obrázku: Freepik

Výšky a jejich nastavení

Vysoké frekvence se pohybují od 4 do 20 kHz. Nicméně naprostou většinu z tohoto rozsahu neslyší starší lidé. Pokud tyto výškové frekvence zesílíme až příliš, pak se může k hudbě dostavit nepříjemné syčení a pro naše uši to bude nepříjemné.

Střední rozsah

Frekvence středního pásma se pohybují od 250 Hz do 4 kHz. Dále se ještě rozděluje na nízké střední pásmo, střední pásmo a vysoké střední pásmo. V nízkém středu nejvíce vynikají smyčcové a dřevěné nástroje. Středy samotné jsou určeny pro většinu ostatních nástrojů a vyšší střední se používají převážně pro zpěv a bicí nástroje.

Mohlo by vás zajímat:  Starší verzi webové stránky nebo již neexistující weby lze zobrazit několika způsoby

Subbasy a basy

Frekvence, které se pohybují v rozmezí od 20 do 250 Hz. Na samotném spodním konci této frekvence, což je rozmezí mezi 20–‍60, uslyšíme a pocítíme dunění. Pro subbasy se používá zbývající rozsah od 60 do 250 Hz.

Základy používání a pojmy máme úspěšně za sebou, a pokud vás tato problematika zaujala více, pak se můžeme k tomuto tématu ještě někdy vrátit.

Zdroj: https://www.soundguys.com/how-to-equalize-fine-tune-your-listening-experience-16410/