Vysoké účty za topení děsí stále více lidí. Při šetření je třeba zapojit především rozum

Vysoké účty za topení děsí stále více lidí. Při šetření je třeba zapojit především rozum

Tento rok je velice „výživný“, co se týče zdražování energií. Podzim začal a za chvíli dorazí zima. Mnoho z nás si dělá těžkou hlavu, jak účinně vytápět domácnost. Účty jsou totiž čím dál tím děsivější, a proto se ptáme a hledáme různá řešení. Doba, kdy vytápíme domácnost, zásadně ovlivňuje naše finance.

Vyplatí se na noc vypínat topení, nebo ne?

Variant se nabízí mnoho, může vás napadnout, zda vytápět byt neustále na nižší výkon, nebo naopak vytopit celou místnost a poté topení vypnout. Topit, i když jste mimo domov, nebo ne? Nabízí se také varianta, že se večer tepleji oblečete a topení vypnete. Všechny tyto otázky jsou pochopitelné kvůli narůstajícím fakturám za energie.

Mohlo by vás zajímat:  Využití novějších technologií přinese do každé domácnosti značnou úsporu

Určitě se vyplatí vypnout topení, jestliže nebudete pobývat v domácnosti pár dní nebo i déle. Vypnout topení se doporučuje i během větrání, teplý vzduch není potřeba. Určitě se vyplatí investovat do vzduchotěsných oken, aby jimi zbytečně neunikalo teplo. Vypínat radiátory přes noc se ukazuje jako špatný nápad.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy zapnout topení a jak ušetřit?

Chcete šetřit a patříte mezi otužilce? Nevadí, i tak byste neměli nechat vychladnout byt. Doporučená denní teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 20 °C a v noci mezi 16–18 °C. Jiné teploty mohou ovlivnit kvalitu našeho spánku. Nižší teplota v ložnici nebo koupelně může v zimě vést ke kondenzaci a následně k tvorbě hub a plísní ve zdech. Jejich následné odstranění je pak dražší než běžné účty za topení.

Mohlo by vás zajímat:  Platit vysoké účty za topení je zbytečné. Snížení teploty přináší hned několik výhod

I když topná sezóna může začít dříve, obecně je doporučováno začít topit, jakmile venkovní teplota klesne pod 10 °C a teplota uvnitř domácnosti pod 16 °C. V případě jednodenního výkyvu není potřeba hned vytápět a podnikat razantní kroky, v opačném případě je vytápění namístě.

Jak ušetřit?

Na noc by se nemělo vypínat topení. Určitě je namístě zkontrolovat propustnost oken a netopit při větrání. Jaké další tipy se mohou hodit?

  • Zbytečně nepřetápějte, topte na teplotu, která je vám příjemná, ale zbytečně neochlazujte byt.
  • Lepší stálá teplota než přetáčet z minima na maximum.
  • Nezakrývejte radiátory nábytkem.
  • Nesušte oblečení na topení.
  • Investujte do zateplení, pokud ho nemáte.
Zdroj: https://www.ottawahomeservices.ca/blog/save-money-on-heating-bill/