S politou elektronikou se nemusíte hned loučit. Telefon i počítač zachrání jednoduchý postup

S politou elektronikou se nemusíte hned loučit. Telefon i počítač zachrání jednoduchý postup

Nejčastější nehodou bývá polití elektronického zařízení tekutinou. Bohužel mnoho lidí stále neví, jak se v takové situaci správně zachovat, a opakují stále stejné chyby dokola. V případě nehody je potřeba zachovat chladnou hlavu a rozhodně nepanikařit. Pro záchranu cenného vybavení je nutno postupovat krok za krokem. Pojďme se tedy podívat, jak se v takových situacích zachovat.

Nachystejte si pomůcky

Abyste mohli správně a včas zareagovat, budete potřebovat mít specifické vybavenídomácnosti. Určitě byste měli mít v zásobě suchý hadřík z mikrovlákna, papírový ručník nebo utěrky, suchou rýži, destilovanou vodu, šroubovák pro demontáž zařízení na díly. Výhodou jsou přípravky na čištění elektronických zařízení nebo tekutý isopropanol pro případ polití sladkým nápojem.

Mohlo by vás zajímat:  Fotit jako profesionál může každý. Stačí využít jednoduché triky, které fungují

Postupujte včas a rychle krok za krokem

Když už je neštěstí na světě, je potřeba reagovat rychle. Zařízení v případě nehody odpojte, pokud je připojeno k elektrické síti. Pokud můžete, vyndejte baterii a všechna externí zařízení. Nikdy nekontrolujte, zda funguje, jeho následná aktivace by mohla způsobit elektrický zkrat. Zařízením několikrát zatřeste, abyste mohli vytřepat zbytkovou vodu či tekutinu. Pomocí šroubováku odšroubujte kryt zařízení a oddělte suché části od mokrých.

Zdroj obrázku: Freepik

Mokré předměty vložte do misky se suchou rýží a poté zakryjte papírovou utěrkou. Pokud se jedná o malý přístroj, který nemůžete pořádně otevřít, tak ho vložte celý do misky se suchou rýží. Jakmile jsou všechny části přístroje suché, můžete je otřít suchým hadříkem z mikrovlákna, popřípadě očistit navlhčeným ubrouskem v přípravku na čištění elektronických zařízení. Všechny části osušte papírovou utěrkou a zařízení složte. Nyní na vás čeká poslední krok. Spusťte zařízení, a jestli funguje, máte vyhráno. Pokud se jednalo o sladký nápoj, použijte isopropanol k odstranění cukru a následně otřete hadříkem z mikrovlákna navlhčeným v destilované vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Nefunkční Wi-Fi mívá často banální řešení. Poradit si dokáže i technický antitalent

Doba sušení závisí na několika parametrech

Proces sušení poškozeného zařízení závisí na množství a druhu rozlité tekutiny a také na velikosti spotřebiče. Takový televizor může schnout klidně pár dní. Na co je dobré si dávat pozor?

  • Nezapínejte zařízení po nehodě, hrozí tím zkrat.
  • Nevystavujte zařízení během sušení vysokým teplotám, hrozí rovněž zkrat. Ideální je pokojová teplota.
  • Nikdy nečistěte jinými než předepsanými prostředky.

Pokud se tekutina rozlije pouze na povrch zařízení, stačí na skvrnu položit několik vrstev papírových utěrek a otřít hadříkem navlhčeným v destilované vodě.

Zdroj: https://www.cleanipedia.com/ae/en/in-the-home/how-to-deal-with-spills-and-stains-on-electronic-products.html