Výběr notebooku - AMD nebo Intel?

Výběr notebooku – AMD nebo Intel?

U svého staršího notebooku jsem už delší dobu pociťoval, že procesor (U verze i5 6. generace) se zadýchává i u středně náročné práci a ani těch 8GB napájených na desce se už zaplní raz dva. Poslední pošťouchnutí bylo, když to baterie začala vzdávat při polovině ukazované zbývající kapacity, a párkrát mě připravila o rozdělanou práci.

Protože jsem byl mým ultrabookem spokojen, už přece jen necestuju tolik jako dříve a teď už spíše ocením velikost obrazovky než kompaktní rozměry. Rozhodl jsem se tedy pro asi nejrozšířenější 15″ úhlopříčku, mezi základní požadavky jsem zařadil: plnotučný procesor žádné U nebo Y varianty, rozšiřitelnost (HDD nutnost, RAM výhoda), výdrž na baterii alespoň 6 hodin při menším zatížení, normální portová výbava (HDMI, USB A) a cenou bych se rád dostal do cca 25 tisíc, kvalita zpracování, použité materiály (chci aby mě výkonově vydržel alespoň 3 roky a aby i potom mohl dále sloužit v rodině)

Po vyfiltrování mých parametrů které byly jednoduše vyfiltrovatelné, jsem začal vídat především model Dell, HP a Lenovo

Mohlo by vás zajímat:  Vyhledávání v iPhonu je snadné. Vestavěná funkce najde cokoli v telefonu i na webu

Od těchto výrobců se jednalo především o řady Vostro a Latitude u Dellu, ProBook a EliteBook u HP a u ThinkPady E a L.

Vždy se jedná o vyšší řady, z kvalitních materiálů ať už jde o pevný plast, hliník nebo hořčík. Stejně tak většina modelů měla možnost vyměnit úložiště nebo operační paměť, což se bude velmi hodit, zvláště pokud bude mít procesor dostatečnou výkonovou rezervu.

Každá značka nabízí něco, kvůli čemu se vyplatí o ní přemýšlet. Dell skvělou NBD záruku se kterou jsem měl v minulosti velmi dobré zkušenosti a při porovnání s odesíláním nebo odvážením počítače na servis to je zajímavou přidanou hodnotou.

Lenovo u ThinkPadů má velmi dobrou klávesnici a oceňuji i trackpoint, už ikonickou součást ThinkPadů. Navíc je možné zvolit procesory od AMD, nové Ryzeny vyráběné TSMC 7nm procesem a velmi zajímavým poměrem ceny a výkonu.

HP má naopak velmi cenově dostupné vybrané modely Elitebook a to především ty s AMD procesory.

Mohlo by vás zajímat:  Tři programy, které obnoví ztracené soubory v počítači

Po podrobnějším porovnávání možných modelů jsem se nakonec rozhodl pro EliteBook 855 7. generace s procesorem AMD Ryzen 5 PRO 4650U (ano jde o účko ale zde rád udělám výjimku). Procesor má 6 jader, 12 vláken, základní takt 2,1 GHz v případě potřeby stoupající až na 4 GHz. Podle benchmarků cca 1,5 násobný výkon na jedno jádro a celkem čtyřikrát vyšší výkon než moje stávající Intel i5 6. generace a to při stejném 15W TDP.

Navíc zřejmě kvůli nižšímu zájmu o notebooky s procesory AMD byl ve slevě a pořídil jsem jej sice pouze s 8 GB RAM a pouze 256 GB SSD diskem, ale za skvělou cenu 19 tisíc. Disk jsem tedy přendal z mého stávajícího stroje (který jsem tam dával před necelým rokem) a paměť upgradnul doslova za pár tisíc na 16 GB (tento stroj má totiž 2 sloty na RAM).

Mohlo by vás zajímat:  Vysoký počet megapixelů kvalitu foťáku nezaručí. U telefonů jsou důležité i jiné parametry

Ve výsledku tak mám za pěknou cenu výkonný notebook se solidním provedením a navíc dobrou rozšiřitelností i do budoucna.

Po prvních pár týdnech používání mám tyto poznatky:
+ počítač má opravdu bleskové probuzení z režimu spánku – prakticky ihned po otevření víka
+ snadná rozšiřitelnost – po odšroubování 5 šroubků se dá oddělat celý spodní kryt a dostat se tak k výměnným komponentám
– IPS displej je sice matný, ale kvůli svítivosti pouhých 250 nitů to je spíše na použití ve sklepě vnitřních prostorách
– počítač nemá stavovou diodu viditelnou po zavření víka – nevím zda je tedy zapnutý, vypnutý nebo uspaný.
– trackpoint sice má vlastní tlačítka nad touchpadem ale nejsou tak ergonomická ale hlavně jsou pouze dvě a není tak možné scrollování
– v 15″ úhlopříčce není k dispozici varianta bez numerické klávesnice, takže ruce jsou při psaní trochu vyosené, ale už jsem si docela zvykl