Vysoký počet megapixelů kvalitu foťáku nezaručí. U telefonů jsou důležité i jiné parametry

Vysoký počet megapixelů kvalitu foťáku nezaručí. U telefonů jsou důležité i jiné parametry

Jak jsme si mohli všimnout, pojem megapixel na sebe strhává velkou pozornost. Běžně je na štítcích telefonu tučně uvedeno například 12 Mpx, 48 Mpx, 50 Mpx, nebo dokonce i 200 Mpx. Tyto hodnoty mohou být pro běžného uživatele matoucí, kolik megapixelů potřebuje váš chytrý telefon?

Nenechte se zmást

Marketingové kampaně výrobců jsou opravdu zavádějící. Takový Samsung Galaxy S20, S21 a S22 Ultra je vybaven 108Mpx snímačem. Samsung je velice hrdý na počet megapixelů a dává to najevo. Jenomže vyšší počet megapixelů neznamená automaticky kvalitnější fotoaparát.

Mohlo by vás zajímat:  Stovky milionů účtů na WhatsAppu čelí útokům. Jejich data jsou prodávána za tisíce dolarů

Kolik byste řekli, že má takový iPhone 13 Pro Max nebo Pixel 5 hodnotu? Odpověď je 12 Mpx, což je zhruba desetina z nabízeného Samsungu Galaxy. iPhone 13 Pro Max má jeden z nejlepších fotoaparátů, jaké může chytrý telefon nabídnout, v několika metrikách dokonce překonává Galaxy S20 Ultra a Galaxy S21 Ultra. Pokud tedy vyšší počet neznamená lepší fotoaparát, jak je to s těmi megapixely?

Zdroj obrázku: Freepik

Co je to ten megapixel?

Pixely jsou malé bloky zachycující světlo na povrchu obrazového snímače vašeho fotoaparátu. Můžeme je také nazvat velmi malým stavebním blokem, který obsahuje vizuální data použitá k vytvoření obrázku. Megapixel je sbírka milionů těchto pixelů. Proto 1 Mpx = 1 milion pixelů. Jaký vliv mají na kvalitu fotografii?

Mohlo by vás zajímat:  Největší hříchy, které notebooku zkracují život. Zacházet s ním správně se vždy vyplatí

Dopad na kvalitu fotografie

Světlo je velice důležitým faktorem pro fotografii. Pixely zachycují světlo na povrchu snímače fotoaparátu. Čím větší velikost pixelu, tím více světla dokáže zachytit.

Více megapixelů znamená větší rozlišení nebo prostor pro snímky s vyšším rozlišením. Pro tisk obrázků nebo jejich prohlížení na velkých obrazovkách. Zaručuje totiž zaznamenání co nejvyššího počtu detailů. Vyšší megapixely jsou důležité pro zoomovaní, zejména digitální zoom. Digitální zoom je v podstatě oříznutí. I když na první pohled vypadá vyšší počet megapixelů lépe, pokud je základní technologie dostatečně dobrá, tak neváhejte s pořízením takového zařízení.

Zdroj: https://gavletsoalo.medium.com/fact-megapixels-arent-as-important-on-your-phone-as-you-think-3f86e053efdf