Výběr ideálního webového prohlížeče pro jednotlivé operační systémy

Říká se, že někdy je méně více. V tomto případě to platí dvojnásob. Ne vždy je totiž potřeba používat to nejlepší, když na to nemáte prostředky. Internetové prohlížeče jsou specifické, každý z nich nabízí něco trochu jiného, ale podle toho se také odvíjí samotný zážitek z prohlížení. Záleží tedy také na tom, jak výkonný nebo nový počítač máte. Starší nebo slabší modely se mohou potýkat s potížemi, když používáte více aplikací najednou, což se může negativně projevit na kvalitě prohlížení internetových stránek.

Mohlo by vás zajímat:  Potíže s pamětí RAM znamenají vždy problém. Jednoduchý test prozradí, že je čas na výměnu

Test

Přetížení RAMprocesoru zpomalí činnost vašeho počítače, včetně prohlížení stránek. V takovém případě je na čase vylepšit počítač nebo změnit prohlížeč, který není tak systémově náročný. Jak si stojí jednotlivé prohlížeče v daných operačních systémech? Test bude probíhat tak, že budou spuštěny stejné aplikace (procesy), aby byly rovnocenné podmínky. Každý prohlížeč bude spuštěn v režimu hosta nebo novém profilu a hardwarová akcelerace bude vypnutá.

Windows

Výsledky testu dopadly následovně. Nejmenší využití paměti RAM měl prohlížeč Microsoft Edge s hodnotou 825–900 MB, na druhém konci byla Mozilla Firefox s 950–1000 MB. Nejmenší využití CPU podle procent měl opět Microsoft Edge v rozmezí 3–7 %, nejhůře na tom byla Opera s 12–34 %. Vítězem se tedy jeví Microsoft Edge.

Mohlo by vás zajímat:  Slabý mobilní signál urychluje vybíjení telefonu
Zdroj obrázku: Freepik

ChromeOS

V systémech ChromeOS má nejnižší využití RAM Google Chrome s 550 MB RAM, následovala Opera s 700 MB RAM a Mozilla Firefox přestala reagovat. Využití CPU měla Mozilla na 100 %, Opera mezi 17–30 % a Google Chrome 7–35 %. Pro méně výkonné Chromebooky zvolte Operu, pro ty výkonnější Google Chrome.

macOS

Na základě testu je namístě používat výchozí prohlížeč společnosti Apple, tedy Safari. Má nejnižší spotřebu paměti RAM i zatížení CPU. Využití RAM má o polovinu nižší než jeho konkurenti. Jako další prohlížeč byste měli sáhnout po Google Chrome, ostatní prohlížeče už jsou zbytečně náročné.

Mohlo by vás zajímat:  Konec hledání zaparkovaného auta. Aplikace si přesné místo zapamatují za vás

Vyzkoušet můžete také méně známé, respektive používané prohlížeče, jakými jsou Brave, DuckDuckGo nebo Vivaldi.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/browser-windows-macos-chromeos-uses-least-ram-cpu/