Vstávání pomocí budíku nesvědčí psychice ani zdraví. Každodenní rutina pomůže nepříjemné dopady zmírnit

Vstávání pomocí budíku nesvědčí psychice ani zdraví. Každodenní rutina pomůže nepříjemné dopady zmírnit

Spánek je nezbytnou součástí našeho života. Pokud trpíme jeho nedostatkem nebo jej máme často narušený, mohou nastat komplikace, které se odrazí na kvalitě našeho života. Jak je to ale v případě používání budíku? Má jeho používání negativní vliv na naše zdraví, nebo naopak pomáhá tělu si zvyknout na určitý spánkový režim?

Podle nejnovějších studií používání budíku škodí zdraví a podporuje nevhodné spánkové návyky. Dodržení zásad spánkové hygieny a provedení pár jednoduchých změn může pomoci ke zlepšení kvality spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Začít s pravidelným pohybem dokáže každý díky správné motivaci a podpoře

Potřebujeme vůbec budík?

Budíky používá většina lidí, což je docela problém, protože jsou velmi intenzivní a svým zvoněním můžou probudit i ostatní okolo a narušit jim tak spánek. Délka spánku není vždy stejná, záleží na tom, kolik tělo potřebuje. Je rozdíl, pokud jsme nemocní, po náročném fyzickém výkonu, nebo odpočatí. Tato doba se liší podle různých faktorů. Nejlepší je přirozený spánek, kdy vstaneme bez použití budíku a cítíme se dostatečně odpočatí.

Využíváme různé typy budíků:

  • tradiční natahovací budík,
  • digitální budík,
  • telefonní alarm,
  • sunrise alarm.
Mohlo by vás zajímat:  Zírání do obrazovek překvapivě nepoškozuje zrak. Problémy mohou přijít úplně jiné

Vedle výše zmíněných jsou nejčastěji používané budíky přes mobilní telefon.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na spánek bez použití budíku

Dnešní systém je navržený tak, že většina populace je závislá na čase. Děti chodí na určitý čas do školy, dospělí do svých zaměstnání, chovatelé psů a dalších zvířat na vycházky a můžeme pokračovat dále. Pokud potřebujete vstávat v 6 hodin ráno, tak abyste splnili 7,5hodinovou dávku nebo 9hodinovou (spánkový cyklus trvá 90 minut), musíte se dostat do postele a usnout ve 21:00, respektive 22:30.

Mohlo by vás zajímat:  Odvrácená stránka modrého světla, o které se nemluví. Pokožka trpí, hrozí i rakovina

Nejlépe uděláte, když se naučíte navyknout tělo na rutinu, kterou budete dodržovat. To znamená chodit ve stejnou dobu spát a ve stejnou dobu vstávat. Tato doba se může trochu lišit s ohledem na zimu nebo léto, podle délky trvajících dnů nebo nocí. Snažte se naučit tělo zdravým návykům a uvidíte, jak se vám odmění formou zdravého a energického života.

Zdroj: https://abcnews.go.com/GMA/true-false-alarm-clock-affect-health/story?id=14730219