Spánek patří k nejdůležitějším částem dne. Pokud máme problémy se spánkem, může se to negativně projevit nejen na fyzické, ale hlavně na psychické stránce člověka. Dříve platilo tvrzení, že je nutné spát alespoň osm hodin denně. Dnes se spíše dbá na kvalitu. K tomu jsou hojně využívány nejrůznější sledovače spánku ve formě zařízení. Nejčastěji jde o hodinky, čelenky, prsteny, náramky nebo aplikace pro chytré telefony. Jak fungují tyto sledovače spánku?
Existují různé fáze spánku, fáze jedna, fáze dvě, fáze tři (hluboký spánek) a REM. Naše svaly se uvolňují na základě typu fáze.
Monitoring srdeční frekvence
Každá fáze spánku má svá specifika, i podle ní se mění variabilita srdeční frekvence a její nepravidelnost. Trackery spánku sledují úrovně spánku podle této metriky. I když jsou svaly během REM fáze neaktivní, v mozku probíhají různé aktivity, jako je snění. Podle toho se musí tělo vyrovnat s účinky sympatického a parasympatického nervového systému. První řídí reakci těla, druhý řídí reakci na nebezpečí.
Sledovače spánku sledující variabilitu srdeční frekvence využívají fotopletysmografii (PPG) čili metodu kontroly objemu krve a cirkulace prostřednictvím odrazu světla. Tyto trackery mají PPG senzory, jež určují změny krevního oběhu a variabilitu srdeční frekvence. Senzory PPG vysílají infračervené světlo na kůži a sledují, jak krev odráží světlo.
Pulzní oxymetrie
Pulzní oxymetrie sleduje úroveň saturace uvnitř lidského těla. Nízká hladina saturace kyslíkem během spánku může indikovat problémy se spánkovou apnoí, jako je noční pocení, noční močení a dušení. Všechny tyto aspekty snižují kvalitu spánku a ovlivňují tak zdraví. Sledovače spánku používají senzor k osvětlení pokožky, poté měří, kolik světla absorbuje krev pod kůží. Pulzní oxymetry Bluetooth používají podobný mechanismus. Senzor vyzařuje dvě vlnové délky světla. Okysličená krev absorbuje jednu vlnovou délku světla, naproti tomu odkysličená krev tu druhou. Sledovač spánku měří saturaci kyslíku v krvi rozdílem absorpce obou vlnových délek. Od hladiny saturace spánku se odvíjí také kvalita spánku.
Zohlednění hluku a teploty
Aplikace pro sledování spánku má různé výhody i nevýhody. Jednou z výhod jsou mikrofony a teploměry, jež zaznamenávají úroveň hluku a teplotu. Přenosná zařízení používají mechanismus k analýze zvuků, které vydávají lidé během spánku (chrápání a hlasité dýchání). Pokojová teplota je velice důležitá pro kvalitní spánek. Každý výkyv má negativní vliv na spánek.
Jak je na tom přesnost těchto sledovačů? Samozřejmě jejich technologie má omezení. Například dlouhodobější nečinnost může zmást tyto trackery a považovat vaši neaktivitu za spánek.
Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/do-sleep-trackers-really-work