Vědci se už celá léta snaží přijít na to, jak včas diagnostikovat rakovinu. Pokouší se vytvořit takový test, který dokáže spolehlivě detekovat nádor dříve, než se rakovinotvorné buňky rozšíří dále. Čím dříve se na to přijde, tím je léčba efektivnější!
O nové metodě informoval časopis Nature Communications, kde se můžeme dozvědět, že výzkumníci jsou svému cíli zase o krok blíže. Díky krevnímu testu byli schopni detekovat rakovinu dlouhou dobu předtím, než se objevily symptomy. Tento test byl proveden na velké skupině lidí a vypadá to, že u všech proběhl úspěšně. Tyto testy odhalily přítomnost rakovinotvorných buněk již čtyři roky předem!
Minulé výzkumy probíhaly u již nemocných
Všechny minulé snahy spočívaly v odebírání vzorků u lidí, u nichž se již rakovina rozjela. Podle vzorků se pak zjišťovalo, zda lze tyto nežádoucí buňky přesně a včas detekovat. Sledovaly se genetické mutace, změny v DNA a specifické krevní proteiny. Všechny tyto poznatky byly sbírány několik let, vědci se poté pustili se do projektu, který může úplně změnit zdravotní úspěchy ohledně rakoviny.
Přes 100 000 testovaných osob
Nový výzkum začal již v roce 2007, kdy výzkumný tým vytvořil testovací skupinu o více než 123 000 lidech. Tito lidé chodili na pravidelné roční kontroly a odběry vzorků, kterých se dohromady nasbíralo 1,6 milionů. Během následujících deseti let z tohoto počtu onemocnělo přibližně 1 000 jedinců. Tým výzkumníků se zaměřil na pět nejčastějších typů rakoviny. Žaludeční, jícnovou, kolorektální, plicní a jaterní. Díky chemikálii, kterou přidají testovaným subjektům, mohou včas pozorovat změny v chování jejich DNA.
Díky těmto novým zjištěním a vysoké úspěšnosti záchytu rakoviny u testovaných lidí bude snad v nejbližších letech možné vytvořit spolehlivé krevní testy, které včas odhalí rakovinu. Jednalo by se tak o obrovský převrat v boji s nemocí, která je tady stále s námi.
Zdroj: https://ucsdnews.ucsd.edu/pressrelease/earlycancerdiagnosis_July_2020