Fascinující podobnost mezi lidským mozkem a vesmírem: pro síť neuronů i galaxie platí stejné zákony

Fascinující podobnost mezi lidským mozkem a vesmírem: pro síť neuronů i galaxie platí stejné zákony

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vypadá vlastně náš mozek? Je docela zajímavé zjištění, že lidský mozek je podobný vesmíru. Podobnost sítě nervových buněk a galaxií se vymyká jakékoliv představivosti. Lidský mozek je fascinující, už jen v tom, co vše dokáže. Něco podobného se dá říct o vesmíru, i když o něm stále málo víme, tyto dvě struktury jsou si podobné.

Vědci srovnávali jedny z nejvíce složitých systémů v přírodě, síť neuronů v lidském mozku a síť galaxií ve vesmíru, a došli k závěru, že mozek je otisk vesmíru. Pozoruhodnou studii vypracovali fyzik Franco Vazza z Boloňské univerzity a neurochirurg Alberto Feletti z univerzity ve Veroně. Zjistili, že organizace hmoty v mozku i vesmíru se řídí stejnými fyzikálními zákonitostmi.

Mohlo by vás zajímat:  Význam 8 nejpodivnějších emoji zná málokdo. Otestujte své znalosti ze světa emotikonů

Jedná se o náhodu, nebo ne?

Oba dva vědci vycházeli ze srovnání obřích kosmických kultur. Viditelné hmoty spojené temnou hmotou a neuronových sítí uvnitř naší hlavy. Pro lepší představu, základní jednotkou mozku je neuron, ve vesmíru je to galaxie. V lidském mozku najdete 69 miliard neuronů, kdežto v pozorovatelném vesmíru 100 miliard galaxií. Neurony tvoří asi 30 % hmoty mozku, stejně jako galaxie ve vesmíru. Galaxie i neurony se nachází mezi vlákny.

Zdroj obrázku: Freepik

Toto zjištění je až děsivě vzrušující. Nečekaně vysoké procento shody může postupem času ukázat, zda se nejedná o něco hlubšího.

Mohlo by vás zajímat:  Solární bouře ovlivňují magnetické pole Země a různé druhy technologií

Fyzika je stejná pro mozek i vesmír

Studie ale nenaznačuje známky toho, že by galaxie měly své vlastní vědomí. Vazza a Feletti si všimli, že oba systémy jsou si podobné a platí v nich i stejné fyzikální zákonitosti, kterými se řídí růst lidských tkání, respektive formování galaxií.

Nakolik je toto zjištění důležité, to je otázka pro každého z nás. Každopádně to může vyvolat větší touhu po poznání a snahu navázat na tato zjištění a pokusit se vypátrat víc. Vše poví až další podrobnější studie.

Zdroj: https://www.independent.co.uk/tech/universe-brain-shape-cosmic-web-galaxies-neurons-b1724170.html