Útok s nulovým kliknutím může napadnout jakékoli zařízení a nepozorovaně ukradnout data

Útok s nulovým kliknutím může napadnout jakékoli zařízení a nepozorovaně ukradnout data

Tyto útoky jsou poměrně nebezpečné a je složité se jim vyhnout. Navíc jsou ohroženi prakticky všichni, ať už užíváte Android, iPhone, Mac nebo PC, patříte mezi potenciální oběti.

Tyto kybernetické útoky mohou kompromitovat vaše zařízení a není potřeba, abyste vy jako majitel provedl nějakou akci. Tím se liší od ostatních, jako jsou phishing, smishing a podobné, kde je potřeba vaše interakce. Tím, že se může stát obětí opravdu kdokoliv, se stávají mnohem nebezpečnější. Dá se proti tomuto typu útoku ale nějak bránit?

Mohlo by vás zajímat:  Před třiceti lety Apple představil Newton MessagePad. I přes pokrokovou technologii se úspěchu nedočkal

Jak takový útok probíhá?

Tyto úroky využívají obyčejné mezery, která je ve funkci ověřování dat aplikací i samotných operačních systémů. Útočník tak pošle kód za pomoci e-mailu, textové zprávy nebo souboru PDF, které se jeví jako naprosto neškodné. Tento kód se automaticky aktivuje po přijetí a jelikož systém s ním je v pohodě, pak dále útočníkovi nic nebrání, aby se po vašem zařízení porozhlédnul a v tom horším případě ukradl vaše data.

Zdroj obrázku: Freepik

Dá se těmto útokům bránit?

Jak jste sami četli, tak napadení je téměř nezjistitelné, a pokud jste cílem, je velmi složité se mu vyhnout. Ovšem existují opatření, která můžeme pro svou ochranu udělat. Nejdůležitější je mít neustále aktualizované aplikace a systémy, jelikož vývojáři mezery, které útočníci používají, neustále opravují. Také si dávejte pozor na neznámé aplikace a všude, kde to je jenom možné, si aktivujte dvoufázové ověřování. Tak byste měli ochránit alespoň ta nejdůležitější místa.

Mohlo by vás zajímat:  Klávesové zkratky zrychlí a usnadní práci na počítači. Tyto patří mezi nejoblíbenější

Máte se bát zrovna vy?

Tyto prakticky nezjistitelné útoky vypadají opravdu děsivě, co už je pravda, ale měli byste se obávat právě vy? Pokud nepatříte mezi vysoce postavené osoby nebo firmy, pak jste pravděpodobně v bezpečí, protože tyto útoky většinou směřují tam, kde mohou něco získat. Přes to všechno je ale důležité si všímat podezřelého chování na vašich zařízeních.

Zdroj: https://www.techradar.com/how-to/what-is-a-zero-click-attack-and-what-can-you-do-about-them