Telefon s IP68 je dobrá volba. Jeho odolnost oceníte nejen při cestě na dovolenou

Telefon s IP68 je dobrá volba. Jeho odolnost oceníte nejen při cestě na dovolenou

Chystáte se koupit chytrý telefon? Rozhodně byste neměli zapomenout na specifikace, které jednotlivé modely nabízí. Určitě jste si mohli všimnout, že většina chytrých telefonů obsahuje stupeň krytí IP68 pro odolnost vůči prachu a vodě. Jak je ale možné, že parametry fotoaparátu, výkonu, baterie a dalších se mění rok od roku, ale IP hodnocení zůstalo na IP68? Co vlastně tedy značí a co následuje po něm?

IP68 značí určitou odolnost vůči prachu a vodě

Tato zkratka pochází z anglického názvu Ingress Protection, kde první číslo značí odolnost vůči pevným látkám a druhé vůči kapalným látkám. Ne všechny chytré telefony mají toto krytí. Například Samsung Galaxy Z Flip 4 a Fold 4 mají stupeň krytí IPX8. Písmeno X značí, že zařízení sice není chráněno proti pevným látkám, ale proti vodě ano.

Uveďme tedy příklad. Jestliže váš chytrý telefon oplývá krytím IP68, pak by měl vydržet vystavení vodě a pevným látkám. V opačném případě máte nárok na uplatnění záruky v případě poškození vodou. Při absenci krytí IP nemůžete využít záruku na poškození vodou. Někdy se někteří výrobci vyhýbali testování. OnePlus se vyhýbalo testování až do řady OnePlus 8, což firmě umožnilo ušetřit náklady a napomohlo tak udržet cenu prodávaných telefonů dole. Podle zkušeností některých uživatelů byly tyto telefony testovány a výsledkem byla poměrně dobrá odolnost vůči vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Pro kalibraci monitoru lze použít několik nástrojů
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké je nejvyšší číslo IP krytí?

Možná budete překvapení, že IP68 to není, i když je nejvíce rozšířené, na prvním místě je IP69K. Stupně krytí IP68 je dosaženo, jestliže chytrý telefon je plně prachotěsný a může být ponořený ve vodě v hloubce větší než jeden metr po dobu třiceti minut, aniž by voda pronikla dovnitř zařízení. Ne všechna zařízení jsou testována stejně. Některá byla testována v hloubce 1,5 metru, zatímco jiná dokonce v šestimetrové hloubce.

Stupeň IP krytí je užitečná informace

Tento ukazatel je užitečný proto, abyste zjistili, že je vaše zařízení odolné. Neznamená to však, že by byl odolný vůči prasklinám a škrábancům na displeji. I když některé telefony nemají IP68, ale nižší, není důvod, proč si jej nepořídit. IP testy jsou totiž nákladné a levnější telefony tyto testy neprovádí. Určitě neprovádějte testy sami, ani přes vysoký stupeň krytí IP68.

Zdroj: https://www.pocket-lint.com/phones/news/138727-ip-ratings-what-do-they-actually-mean