Ušetřit energii při nabíjení telefonu je téměř nemožné. Budoucnost chystá ale několik vychytávek

Ušetřit energii při nabíjení telefonu je téměř nemožné. Budoucnost chystá ale několik vychytávek

V dnešní době se snažíme ušetřit na energiích, jak to jen jde. Nabíjení telefonu je přitom jednou z činností, kterou děláme prakticky denně, a potřebujeme k tomu elektřinu. Lidé proto začali přemýšlet, jestli se na tom dá nějak ušetřit. Odpověď není jednoznačná, ale v budoucnu se možná dočkáme zařízení, které by nám mohlo ušetřit peníze při nabíjení telefonu. Jak je to nyní?

Zásuvka vs. notebook

Lidé si myslí, že je velký rozdíl, jestli nabíjí mobil přes klasickou nabíječku v zásuvce, nebo přes USB v notebooku. Ve skutečnosti na tom příliš nezáleží. Oba kabely (nabíječka i kabel notebooku) při nabíjení plýtvají určitým množstvím energie. Nejlepší nabíječky mají účinnost asi 80 procent, ale u některých klesá efektivita až na 65 procent.

Mohlo by vás zajímat:  Klávesové zkratky na Chromeboocích usnadní práci a ušetří čas. Toto jsou ty nejpoužívanější

Každá nabíječka je vybavená adaptérem, protože používá stejnosměrný proud. Naše zásuvky ovšem pracují se střídavým proudem. Přeměna energie způsobuje její plýtvání, takže vám nákup nové nabíječky příliš nepomůže. Náklady na nabíjení můžete snížit v současnosti jen v případě, že budete nabíjet v době tzv. nočního proudu, který je levnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Budoucnost slibuje velká vylepšení

Americké ministerstvo energetiky již pracuje na nových normách účinnosti pro nabíječky. Díky tomu bychom se během pár let měli již setkat s vylepšenými nabíječkami, které nebudou plýtvat tak velkým množstvím energie. Další možností je gadget od firmy FINsix, který bude na trhu již brzy. Jedná se o malý adaptér pro notebooky, který umožní nabíjet několik zařízení najednou.

Mohlo by vás zajímat:  Mobilní 5G sítě budou přenášet mikrosatelity, staré vysílače zmizí ze světa

Zároveň se postará o recyklaci energie, konverzi a efektivitu při nabíjení. Připravují se také nové USB kabely (USB PD), které budou mnohem výkonnější než klasické kabely. Díky nim byste mohli získat až 10krát více šťávy a nabíjet elektroniku mnohem rychleji. Možnosti nabíjení se neustále zlepšují a během pár let bude možné na nabíjení ušetřit oproti současnosti. Bohužel nyní se musíte smířit s tím, že na nabíjení mobilního telefonu příliš neušetříte.

Zdroj: https://www.which.co.uk/news/article/can-changing-the-way-you-charge-your-phone-save-you-money-abmfp0u5UM5a