Chytré telefony a počítače nejsou pro některé skupiny lidí vhodné

Počítače nebo notebooky patří mezi základní elektroniku v každé domácnosti. Totéž platí i o chytrých telefonech s tím rozdílem, že se váže zařízení na osobu. Chytré telefony pomalu umí, co počítače a mnoho úkonů zvládnou samy. Nebýt těchto zařízení, život by byl těžší a nudný, nebo taky ne? Záleží, z jakého úhlu pohledu se na tato zařízení díváme. Pokud zařízení ovládáme a nejsme jimi ovládáni, tak je vše v pořádku. V opačném případě se jedná o problém. Jak to je ale s lidmi, co nepřišli do kontaktu s takovým zařízením, dětmi nebo seniory?

Mohlo by vás zajímat:  Mladík Michal: V hotovosti u sebe nosím jenom desetikorunu kvůli jedinému místu. Kde nejde platit kartou, tam nechodím

Chytrá zařízení

Chytré telefony i počítače jsou díky svým operačním systémům rozmanité. Uživatelé tak mají k dispozici mnoho funkcí, aplikací, možností přizpůsobení, zabezpečení a celkově, internet je také dostupnější, než kdy býval dříve. Problém spočívá v tom, že dostupnost k internetu je téměř všude. Zároveň to znamená také potencionální nebezpečí z řad hackerů. Připojením k veřejné Wi-Fi možná ušetříte trochu baterie a dat, ale ve výsledku vás může stát mnoho. Hackeři s oblibou napadají uživatele připojené k veřejné Wi-Fi. Pro seniory nebo ne technicky zdatné uživatele to znamená potencionální nebezpečí v podobě odcizení dat.

Mohlo by vás zajímat:  Digitální peněženka zabezpečí všechny finance na jednom místě a umožní jednoduché placení
Zdroj obrázku: Freepik

Důležité je seznámení a proškolení

Je opravdu velmi důležité, aby uživatelé byli seznámeni s možnými riziky, a jak správně zacházet s chytrými telefony či počítači. Potencionální nebezpečí číhá téměř na každém kroku. Snažte se pomoci lidem, co přichází do styku s těmito zařízeními poprvé, a buďte jim vždy ochotni pomoci.

Pro koho nejsou tato zařízení vhodná?

Bohužel i přes veškerou snahu nejsou tato zařízení vhodná pro všechny. Určitě by chytrý telefon, ani počítač používat malé děti. Na tato zařízení mají čas a snadno se tak mohou zanedbat jiné, důležitější procesy určené ke správnému růstu. Navíc, co si budeme vykládat, děti svou nešikovnosti mohou velice snadno poškodit či úplně rozbít tato zařízení, což vás může stát cenná data, a navíc vás to bude stát peníze. Další problémovou skupinou jsou lidé s poruchou paměti nebo jiným podobným postižením. Tam i přes veškerou snahu je malá pravděpodobnost, že se naučí zařízení správně používat. Může se také sestát, že telefon ztratí, společně s důležitými daty.

Zdroj: https://med.stanford.edu/news/all-news/2022/11/children-mobile-phone-age.html