Úpravy registrační značky pomocí samolepek a fixy. Majitelé chtějí burcovat své okolí

Registrační značka nebo též státní poznávací značka je jednoduchým, ale funkčním identifikačním prvkem motorových vozidel. Konkrétní značku získáme vždy na odboru dopravy, pokud splníme všechny úřednické náležitosti. Potom je naší povinností připevnit ji na automobil.

Musí být viditelná a čitelná

K registračním značkám se vážou různé požadavky. A to celkem striktní. Nesmí být například zašpiněná od bláta, nesmí ji zakrývat sníh. Vzadu na vozidle musí být funkční její osvětlení. Není také možné dělat s ní cokoliv, co by mohlo znemožnit nebo podstatně snížit její čitelnost. Prostě a jednoduše, RZ (nebo chcete-li SPZ) by mělo jít bez problémů přečíst i z větší dálky.

Mohlo by vás zajímat:  Řízení v létě vyžaduje větší trpělivost a obezřetnost

Montáž na auto může být problém

Většina aut má pro uchycení registrační značky jednoduché plastové podložky. Ty jsou pomocí šroubů připevněny ke karoserii a do nich se registrační značka jednoduše nacvakne. A potom je tu druhý způsob – přišroubování značky přímo ke karoserii. Jde o celkem komplikovaný způsob, nehledě na to, že i použité šrouby musí mít správnou barvu. Musí splývat s podkladem, tedy měly by být bílé barvy.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlastní úpravy značek jsou problém

Jsou lidé, kteří své názory a postoje vyjadřují pomocí plastových tabulek pod značkou. Zde je vše v pořádku a nikdo jim nebrání. Jakmile ale začnou zasahovat přímo do SPZ, je tu problém. Zákon je v tomto směru poměrně striktní, protože říká, že registrační značka by neměla být upravována.

Mohlo by vás zajímat:  Poznat na silnici opilého řidiče není těžké. Tyhle znaky ho bezpečně prozradí

Přesto se na silnicích setkáme s vozy, které ji upravenou mají. První variantou jsou samolepky. Nejčastěji takové, které se lepí přes levý modrý pruh se znakem EU. Tento znak bývá nahrazován třeba českou vlajkou nebo orlicí. Jednodušší řešení, které někteří aplikují, je použití lihové fixy. Tou někteří na svých registračních značkách přeškrtávají znak EU.

Na vyjádření vlastního názoru má každý samozřejmě právo, ale daní jedinci by si měli uvědomit, že v tu chvíli mají „vozidlo se zakrytou, upravenou nebo nečitelnou SPZ“. A za tento přestupek hrozí až 10 tisíc pokuty nebo zákaz řízení motorových vozidel až na 1 rok.

Zdroj: https://www.qld.gov.au/transport/registration/numberplate/replace-change