Cracknutý software je vždy riziko. Namísto ušetřených peněz může přijít pokuta

Cracknutí aplikace je skvělým způsobem, jak obejít placení originální aplikace či hry. Jenomže nic tak skvělého není k dispozici jednoduše a zadarmo. Negativní dopady mohou poškodit jak vývojáře, tak i samotného uživatele, jenž se snažil obejít placení. Jaká rizika vám hrozí?

Cracknutí je činnost, která slouží k obejití placení aplikace či hry. Tento samotný akt obchází nebo upravuje softwarový kód, aby obešel licenční omezení, šifrovací klíče a další ochranné mechanismy autorských práv.

Historie

V 50. letech neexistovala žádná autorská práva. Po dalších deseti letech se začaly udělovat patenty v USA a do popředí se dostala autorská práva. Software se pomalu dostával do popředí a do roku 1977 bylo zaregistrováno okolo 1200 programů. První crackeři byli tzv. geekové. Společně s hackery se snažili vymýšlet nové způsoby, jak obejít placené, kdysi zdarma nabízené programy.

Mohlo by vás zajímat:  Nelegální stahování je stále rozšířené a může mít důsledky

Na začátku 21. století se začaly soubory přemísťovat pomocí P2P (peer-to-peer), a co se týkalo cracknutého softwaru, tento směr nabral nebývalých rozměrů. To odstartovalo souboj mezi crackery a softwarovým průmyslem, kdy jedni se snažili prolomit obranu, přičemž druhá skupina vymýšlela ochranu.

Zdroj obrázku: Freepik

Typy cracknutého softwaru

Můžeme evidovat různé typy a možnosti cracknutí. O jaké se jedná?

  • Keygen Cracking
  • Patch Cracking
  • Server-Based Cracking
  • Reverse Engineering Cracking

Keygen je nejrozšířenější metodou, kdy spustíte .exe program, který vám vygeneruje nějaký klíč, za cenu toho, že s největší pravděpodobností získáte malware HackTool:Win32/Keygen. Dalším způsobem je patch, kdy cílový program nahradíte upraveným programem stejného názvu.

Mohlo by vás zajímat:  Nejoblíbenější klávesové zkratky pro efektivnější práci na počítači

Důsledky

Cracknutí softwaru je v USA považováno za zločin s pokutou až 150 000 dolarů včetně pětiletého vězení. Kromě nelegálního užití softwaru můžete být infikováni malwarem a dalšími viry. Zapomeňte také na technickou podporu a aktualizace. Kromě toho tak ani nepodpoříte vývojáře samotného softwaru, takže se nabízí otázka: Vyplatí se vám to?

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/security-reasons-dont-download-cracked-software/