Patříte mezi milovníky starověkého Egypta a všech jeho tajemství? Určitě vás zaujme zjištění, jaké tajemství ukrývaly mumie. Vědci nahlédli dovnitř vzácných egyptských mumií, aniž by je poškodili. Jejich tajemství odkryli za pomoci digitální technologie.
Současná věda považuje jakýkoliv zásah do pozůstatků za neetický. Může však využít jiné možnosti, a to pomocí výpočetní mikrotomografie. Tato technologie, zjednodušeně mikro-CT, dokáže poskytnout až stokrát vyšší rozlišení než lékařské CT. Tato technologie zobrazí detailně nejenom ostatky, ale také předměty, které mají pochovaní lidé u sebe nebo na sobě.
Mince u mumifikovaných těl pro převozníka
Vědci skenovali pomocí špičkového CT první portrétní mumie přivezené z Egypta do Evropy. Do Říma je dopravil už v roce 1615 cestovatel Pietro Della Valle. Mumie muže a ženy neležely uvnitř sarkofágu, nýbrž na dřevěné desce zabalené v textilu, zdobené sádrou a zlatem. Na deskách jsou zachovány také portréty zemřelých, kterým se říká „mumiové“.
Snímané mumie pochází z prvního století našeho letopočtu z Egypta pod tehdejší římskou nadvládou. Ze skenů vyšlo najevo, že jedna z mumií je dívka z vyšší společenské vrstvy. Všechny mumie byly pohřbeny s artefakty, které byly považovány za užitečné v posmrtném životě, zejména mince určené pro zaplacení převozníkovi, aby převezl jejich duše do podsvětí.
Skeny zjistily zdravotní neduhy
Mumifikovaná žena zemřela ve 35–40 letech a byla pouze 151 cm vysoká. Skeny zjistily, že žena trpěla pokročilou artritidou v levém koleni. Druhá mumie byla dívka v letech 17–19, měřila 156 cm a na její páteři byl patrný nezhoubný nádor. Třetí mumie byla identifikována jako mladý muž ve věku 25–30 let, vysoký 163 cm.
U těchto mumií je zajímavé, že jim nebyl odstraněn mozek ani části vnitřností. Mumie zůstaly zachovány pouze díky dehydrataci za použití blíže nespecifikované vysoušecí směsi.
Zdroj: https://www.livescience.com/painted-ancient-egyptian-mummies-ct-scan.html