Své soukromí je třeba chránit za každé situace. Historii brouzdání internetem nemusí nikdo vidět

Internet používáme denně. Ať už v mobilním zařízení, nebo na počítači. Můžete si šifrovat zprávy, emaily a další, ale pokud má někdo přístup do vašeho zařízení, je vám to k ničemu. Už jen pouhá návštěva stránky může napovědět druhé osobě, co jste hledali nebo dělali. A to je ta lepší varianta, někdy ji můžou použít i spolupracovníci, šéfové, učitelé, nebo i dokonce úřady.

Už jen samotná návštěva určitých stránek může sloužit jako předmět vydírání, posměchu a dalších negativních jevů. Dokonce v roce 2016 byl souzen jeden zaměstnanec, který vymazal historii prohlížeče ve svém osobním počítači, ale zvítězil. Abychom předcházeli nechtěným situacím, je potřeba pravidelně mazat data z procházení, nebo nejlépe je ani neukládat.

Desktopové prohlížeče

Vybírat si můžete mezi různými prohlížeči, tyto patří k nejpoužívanějším:

  • Google Chrome,
  • Opera,
  • Microsoft Edge,
  • Mozilla Firefox.
Mohlo by vás zajímat:  Získejte přístup ke skupinám na WhatsAppu na jednom místě. Funkce komunity vše usnadní
Zdroj obrázku: Freepik

Všechny webové prohlížeče nabízí možnost vymazání historie procházení a vymazání mezipaměti. V Chromu například najedete do nastavení přes 3 tečky v pravém horním rohu a zvolíte možnost Další nástroje -> Vymazat údaje o prohlížení. Zde si vyberete možnosti, co chcete vymazat a jestli celkově, nebo pouze v určitém období. Nesmíme zapomenout, že Google shromažďuje informace i v aplikacích. Shromáždění dat můžete deaktivovat v menu Aktivita na webu v aplikacích.

Ostatní prohlížeče nabízí jinou navigaci do cílového nastavení, ale princip i možnosti jsou podobné, ne-li stejné.

Mobilní aplikace

V mobilu můžete užívat stejné prohlížeče, jako u počítače, respektive výše zmíněné. Nicméně Apple zařízení mají svůj interní Safari prohlížeč. Pro zahlazení stop stačí, když budete surfovat anonymně. Pokud surfujete v běžném režimu, můžete smazat historii v nastavení Safari. Pokud je telefon přihlášeny k iCloudu, i tam se vymaže historie prohlížení. Safari nabízí možnost vymazání jen určitých stránek.

Zdroj: https://www.howtogeek.com/304218/how-to-clear-your-history-in-any-browser/