Své soukromí je třeba chránit za každé situace. Historii brouzdání internetem nemusí nikdo vidět

Své soukromí je třeba chránit za každé situace. Historii brouzdání internetem nemusí nikdo vidět

Internet používáme denně. Ať už v mobilním zařízení, nebo na počítači. Můžete si šifrovat zprávy, emaily a další, ale pokud má někdo přístup do vašeho zařízení, je vám to k ničemu. Už jen pouhá návštěva stránky může napovědět druhé osobě, co jste hledali nebo dělali. A to je ta lepší varianta, někdy ji můžou použít i spolupracovníci, šéfové, učitelé, nebo i dokonce úřady.

Už jen samotná návštěva určitých stránek může sloužit jako předmět vydírání, posměchu a dalších negativních jevů. Dokonce v roce 2016 byl souzen jeden zaměstnanec, který vymazal historii prohlížeče ve svém osobním počítači, ale zvítězil. Abychom předcházeli nechtěným situacím, je potřeba pravidelně mazat data z procházení, nebo nejlépe je ani neukládat.

Mohlo by vás zajímat:  Ani mráz, ani sníh iPhonu neublíží. Stačí pamatovat na několik pravidel

Desktopové prohlížeče

Vybírat si můžete mezi různými prohlížeči, tyto patří k nejpoužívanějším:

  • Google Chrome,
  • Opera,
  • Microsoft Edge,
  • Mozilla Firefox.
Zdroj obrázku: Freepik

Všechny webové prohlížeče nabízí možnost vymazání historie procházení a vymazání mezipaměti. V Chromu například najedete do nastavení přes 3 tečky v pravém horním rohu a zvolíte možnost Další nástroje -> Vymazat údaje o prohlížení. Zde si vyberete možnosti, co chcete vymazat a jestli celkově, nebo pouze v určitém období. Nesmíme zapomenout, že Google shromažďuje informace i v aplikacích. Shromáždění dat můžete deaktivovat v menu Aktivita na webu v aplikacích.

Mohlo by vás zajímat:  Nefunkční zvuk u notebooku mívá obvykle jednodušší řešení, než se zdá

Ostatní prohlížeče nabízí jinou navigaci do cílového nastavení, ale princip i možnosti jsou podobné, ne-li stejné.

Mobilní aplikace

V mobilu můžete užívat stejné prohlížeče, jako u počítače, respektive výše zmíněné. Nicméně Apple zařízení mají svůj interní Safari prohlížeč. Pro zahlazení stop stačí, když budete surfovat anonymně. Pokud surfujete v běžném režimu, můžete smazat historii v nastavení Safari. Pokud je telefon přihlášeny k iCloudu, i tam se vymaže historie prohlížení. Safari nabízí možnost vymazání jen určitých stránek.

Zdroj: https://www.howtogeek.com/304218/how-to-clear-your-history-in-any-browser/