Studená sprcha posiluje imunitu, zlepšuje krevní oběh a pomůže ušetřit

Většina lidí je zvyklá používat teplou nebo horkou vodu pro každodenní koupel nebo sprchu. Teplá voda je příjemná a skvěle nás zrelaxuje, kdežto studená voda už není tak komfortní, ale má mnoho pozitivních účinků, o kterých jste možná ani nevěděli. Pokud si jednou za čas dopřejeme studenou sprchu, zlepší se nám krevní oběh, posílí imunita a snížíme účty za teplou vodu. Tohle je pouze pár výhod, které získáme, pokud se sem tam osprchujeme ve studené vodě.

Jak začít se studenou sprchou

Pokud nejsme zvyklí na otužování, musíme začít postupně, aby tělo nedostalo šok, který by mohl způsobit zrychlený tep, nebo dokonce mdloby. Nejdříve začneme standardní teplotou vody, na kterou jsme zvyklí. Postupně bychom měli teplotu vody snižovat a zpočátku polévat chodidla, lýtka, stehna a ruce. Jako poslední přijde na řadu břicho, hrudník a záda. Pobyt ve studené vodě se důrazně nedoporučuje osobám s onemocněním srdce.

Mohlo by vás zajímat:  Magických 90 minut: Odborník na spánek radí, kdy je nejlepší vypnout televizi

Zlepšení fyzického a duševního zdraví

Díky tomu, že studená voda stahuje cévy, zlepšuje krevní oběh, zužuje póry a zpevňuje pokožku. Uzavřené póry zabraňují pronikání nečistot do pokožky, a tím zlepšují její stav. Studená voda dále pomáhá proti vzniku křečových žil na nohách. Díky tomu, že studená voda stahuje cévy, má pozitivní vliv na zmenšení celulitidy. Abychom dosáhli tohoto efektu, je potřeba střídat teplý a studený proud vody. Kvůli reakci na nízkou teplotu tělo zrychlí metabolismus a začne rychleji spalovat tuky. Díky studené vodě se tělo lépe zotavuje. Pomáhá například na bolest kloubů nebo urychluje léčbu zánětů v těle.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle aplikace zvednou z gauče každého lenocha. Začít se cvičením nikdy nebylo snazší
Zdroj obrázku: Freepik

Studená sprcha pro krásu a imunitu

Při používání studené sprchy se stimuluje krevní oběh a povzbuzuje imunitní sytém. Lidé, kteří se sprchují ve studené vodě, jsou méně často nemocní a jsou odolnější vůči virům a bakteriím. Studená voda také povzbuzuje nervový systém a část mozku, která tvoří endorfiny. Endorfiny přispívají k dobré náladě. Každé mytí vlasů bychom měli zakončit studenou vodou. Nízká teplota totiž vlasy uzavře a díky tomu jsou vlasy hladší, lesklejší a méně se mastí.

Jak dlouhá má být sprcha?

Sprchování ve studené vodě by mělo trvat jen několik minut. Jak již bylo zmíněno, zpočátku je potřeba teplotu vody snižovat postupně. Po několika opakováních můžeme pobyt ve studené vodě prodlužovat. První výsledky se dostaví již po několika dnech. Abychom viděli účinky především na pokožce a vlasech, je potřeba počkat několik týdnů.

Zdroj: https://www.webmd.com/sleep-disorders/benefits-of-cold-vs-hot-shower