Strom v Bělehradě, který je tekutý. Bude chránit ovzduší

Strom v Bělehradě, který je tekutý. Bude chránit ovzduší

Hlavní město Srbska se rozhodlo bojovat se znečištěným ovzduším a rozhodlo se problém radikálně řešit. Tekutý strom, jak se mu nazývá, dokáže fungovat jako malý fotobioreaktor. Díky tomu vyrobí čistý kyslík. Dělá to díky mikrořasám, které má ve struktuře skla. Je to inovativní řešení, které se může dostat do celého světa.

Skleněný strom obsahuje 600 litrů vody

Čištění městského vzduchu budete pomocí tekutého stromu mnohem jednodušší. skleněná struktura obsahuje 600 litrů vody a využívá mikrořasy k tomu, aby se produkoval kyslík a absorboval oxid uhličitý, kterého je ve vzduchu velký nadbytek. Tento tekutý strom je vyrobený Multidisciplinárních výzkumným institutem, která sídlí v Bělehradě.

Mohlo by vás zajímat:  Nakupujte online chytře a šetřete planetu. I malé kroky přírodě uleví

Jeden Liquid 3 může dokonce nahradit až dva desetileté živé stromy nebo dokonce 200 metrů čtverečních trávníku. Proto je velmi důležité pro životní prostředí, aby se podobné stromy vysadili také kdekoliv jinde na světě. Budou vhodné hlavně na místa, kam se nemohou zasadit nové stromy. Bělehrad patří mezi města, která se znečištěným vzduchem velmi dlouho bojují.

Bělehrad patří mezi nejvíce znečištěná města v celém Srbsku

Za velmi znečištěné ovzduší mohou hlavně uhelné elektrárny, které najdete nedaleko Bělehradu. Podle organizace European Health and Enviroment Alliance patří Bělehrad mezi nejvíce znečištěná místa v celé zemi. Není ale jediný, kdo se trápí kvůli znečištěnému prostředí. Problémy mají i další balkánské reginy, které se hlavně v zimních měsících musí potýkat se smogem.

Mohlo by vás zajímat:  Pět důvodů, proč vyhodit staré žárovky. LED světla jsou úspornější, bezpečnější i účinnější

Podle některých aktivistů, kteří bojují nejen proti znečištění, ale také dalším aktivitám, které by mohly přírodě ublížit, je znečištění ovzduší natolik závažným problémem, že ho sami můžeme ve vzduchu nejen cítit, ale také ochutnat. Musíme změnit spoustu návyků, abychom přírodě ušetřili práci. Třeba se jednou tekuté stromy dostanou až k nám.

Zdroj: https://www.euronews.com/2021/12/07/this-liquid-tree-in-belgrade-is-fighting-back-against-air-pollution