Stav počítače prozradí přímo Windows. Několik nástrojů najde chyby v síti i softwaru

Pokud používáte operační systém Windows 10 nebo 11, pak si můžete bezplatně zjistit stav svého počítače přímo pomocí systémových funkcí. Je zde pro vás připraveno hned několik diagnostických programů, které dokáží identifikovat chybu a upozornit vás na ni včas.

PC Health Check

S novým Windows 11 oznámila společnost Microsoft také program PC Health Check. Tato novinka se automaticky nainstaluje s některou z aktualizací, pokud se tomu tak u vás nestalo, pak si ji můžete zdarma stáhnout ze stránek Microsoftu. Tato aplikace primárně zjišťuje, zda je váš počítač způsobilý k upgrade z Windows 10 na 11, a seznámí vás se stavem vašeho počítače.

Zabezpečení Windows

Pro spuštění napište do vyhledávače Windows Security. Aplikaci otevřete a zvolte možnost Výkon a stav zařízení. Nyní před sebou uvidíte několik oblastí, které jsou rozděleny pro větší přehlednost. Můžete se zde dozvědět hned několik údajů a přesně se jedná o stav:

  • kapacity uložiště,
  • aplikací a softwaru,
  • Windows Time,
  • v případě notebooku výdrže baterie.
Mohlo by vás zajímat:  Práce s prohlížečem Google Chrome může být ještě snazší. Několik triků ušetří nervy i čas
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud je vše v pořádku, uvidíte u těchto položek zelené zaškrtnutí, pokud ne, pak vedle nich najdete informace, o jaké konkrétní problémy se jedná.

Performance Monitor

Tento nástroj slouží primárně ke sledování výkonu a zaměřuje se na dvě části: diagnostiku systému a výkon systému. Každý přehled se generuje zvlášť a jeden trvá přibližně jednu až dvě minuty. Pokud je vše v pořádku, dostanete o tom zprávu, a pokud ne, pak vám systém opět vyhodnotí, co je příčinou a jak by se dal problém vyřešit.

Zpráva o síti

Také si můžete nechat vygenerovat stav bezdrátové sítě. Zde si můžete prohlédnou historii připojení za poslední tři dny. Díky této zprávě nadále můžete vyhodnotit, jak připojení využíváte, a pokud jsou problémy, co je způsobuje a jak je řešit.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/check-health-windows-pc/