Veřejná Wi-Fi je nejkratší cestou do internetových pekel. Útok může přijít kdykoli

Veřejná Wi-Fi je nejkratší cestou do internetových pekel. Útok může přijít kdykoli

Od uvedení internetu do koloběhu světa ušla tato technologie dlouhou cestu a je na pomyslném vrcholu. Co se týče připojení internetového signálu a pokrytí, jsme čím dál tím více pokrytí Wi-Fi signály, kdy téměř každý veřejný objekt má dostupné internetové připojení zdarma. Na jednu stranu výhoda a možnost ušetřit data a trochu i baterii (ano, klasické připojení vybíjí více telefon než připojení přes Wi-Fi), ale na druhou stranu zde panuje velké riziko kybernetických hrozeb.

Rok 2020 zaznamenal rekord, co se týče kybernetických útoků. Mohla za to především pandemie, která měla za výsledek spousty pracujících lidí ve formě home office. Někteří pracovali z domova, jiní využívali veřejná prostředí, jakými jsou kavárny, restaurace, vlaková nádraží, letiště a další veřejná prostranství.

Mohlo by vás zajímat:  Stahujte YouTube videa prostřednictvím rozšíření Google Chrome

Kybernetické útoky jsou čím dál tím častější

Možná si říkáte, že veřejnou Wi-Fi používáte často, ale že jste nezaznamenali žádnou hrozbu? Každý, kdo používá veřejnou Wi-Fi, se stává zranitelnějším. V roce 2020 byl nahlášeno téměř jeden milion stížností na podezření z internetové kriminality, což je nárůst o jednu třetinu. Finanční škody se odhadují na více než 4 miliardy dolarů. Buďte obezřetní a chraňte se před možnými hrozbami.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou největší hrozby?

Možná si to neuvědomujete, ale připojením na veřejnou síť jste opravdu vážně ohrožení. Nejde jen o pracovní informace a data, ale také o váš soukromý sektor. Ruku na srdce, nemáte náhodou v notebooku nebo mobilním zařízení citlivá data? Určitě ano, že… Pojďme se tedy podívat, co vás může nejvíce ohrozit:

  • malware, viry a červi,
  • rogue networks,
  • nešifrovaná připojení,
  • síťový snooping.
Mohlo by vás zajímat:  Instagram je někdy velký žrout času. Tichý režim ztlumí oznámení a dopřeje víc klidu

Mezi nejčastější patří výše zmíněné čtyři způsoby. Malware vás nutí stáhnout a nainstalovat program, který vám bude páchat škody a získávat z vás informace, a dokonce vás špehovat.

Také se může stát, že pachatel zjistí vaše přihlašovací údaje a hesla, což může mít fatální dopad, proto volte silná a unikátní hesla.

Ochrana vůči hrozbám

Co udělat pro ochranu? Zkuste přesunout svůj web na bezpečnější HTTPS, abyste mohli chránit své přihlašovací údaje. Dále si zkuste nastavit VPN, vypněte si automatické připojování a viditelnost Bluetooth. Stejně tak dbejte na to, abyste měli zapnutou firewall ochranu, antimalwarové programy a využívejte mezi zaměstnanci spíše hotspot přes mobilní data. Nezapomínejte na dostatečně silná hesla.

Zdroj: https://www.wgu.edu/blog/7-dangers-public-wifi-businesses2112.html