První známky toho, že s vaším notebookem není něco v pořádku

Nečekané selhání počítače je nepříjemné pro každého uživatele. Kromě problémů s nákladnými opravami nás nepotěší ani eventuální ztráta dat. Počítač nám však dává varovné signály. Virus může například změnit nastavení zabezpečení, selhávající pevný disk vydává podivné zvuky. Pokud tyto signály zachytíte včas, je velká šance, že svůj notebook zachráníte.

1.     Zhoršený výkon

Jedním z nejčastějších příznaků nevyhnutelného konce životnosti našeho notebooku je jeho snížený výkon. Pokud si všimnete, že se váš počítač začal zpomalovat, nemusí to vždy znamenat, že ho napadl vir, ale může to být i jeho stářím. V okamžiku, kdy pozorujeme výrazné zhoršení výkonu a antivirové programy nevykazují žádné potenciální problémy, můžeme bezpečně předpokládat, že bude nejlepší zálohovat si všechna data a pořídit si nové zařízení.

2.     Chybové zprávy

Všechny počítače občas zobrazují chybové zprávy. Pokud se zobrazují sporadicky a souvisejí s našimi konkrétními akcemi, nemá smysl panikařit. Problém nastává, když se zprávy objevují pravidelně.

Mohlo by vás zajímat:  Uplynulo 50 let od prvního hovoru z mobilního telefonu

Bohužel, viníků tohoto stavu může být mnoho. Počínaje selháním hardwaru, přes nefunkčnost programů, až po virus. Každá chybová zpráva však obsahuje podrobnosti o problému, který ji způsobil. Proto stojí za to hledat na internetu podrobnosti. Pokud výsledky naznačují, že chyby souvisejí s jedním konkrétním programem, je pravděpodobné, že problém vyřeší jeho odinstalování nebo přeinstalování.

3.     Poškození matrice

Matice je jednou z nejdůležitějších částí našeho notebooku. Toto je místo, kde počítač zobrazuje všechny relevantní informace. Bohužel je jeho poškození běžné a často může skončit úplným znehybněním zařízení. Výskyt tohoto typu poruchy může ohlašovat nestabilní provoz notebooku.  Příčinou poškození je obvykle uživatel, přesněji řečeno nešetrné zacházení (pády, polití…).

4.     Podivné zvuky

Jakmile se vnitřní součásti notebooků začnou opotřebovávat, zařízení stárne a nemůže správně fungovat. Nemožnost zapnutí je jasným signálem problémů s hardwarem. Pozor si dávejte také na podivné a opakované zvuky vycházející z hlubin vašeho zařízení, protože to může znamenat, že hrozí selhání hardwaru. V takovém případě okamžitě uložte svá data na externí disk nebo do cloudu. I když se zvuky nakonec ukáží jako bezvýznamné, zálohování dat nikdy neuškodí.