Správné nabíjení telefonu není jednoznačné. V doporučeních se neshodnou ani sami výrobci

Správné nabíjení telefonu není jednoznačné. V doporučeních se neshodnou ani sami výrobci

Všude můžete najít spoustu článků, kde tvrdí, jak byste měli správně nabíjet své zařízení nebo naopak jak nenabíjet. Například se můžete dočíst, že ponechání mobilního zařízení v nabíječce přes noc nebo během dne po dlouhý čas škodí. Na druhou stranu se můžete dočíst, že je ideální dodržovat zařízení v rozmezí 20–80 %. Opravdu ale pomůže takový styl nabíjení prodloužit životnost baterie, nebo ne?

Vědecké studie

Li-Ion baterie jsou součástí každého chytrého telefonu. Bez ohledu na to, jakým způsobem nabíjíte, dojde postupem času k tomu, že se její výkon časem sníží. Z praktického hlediska, na základě studií, se doporučuje nenechat baterii úplně vybít a naopak nenabíjet na celkovou kapacitu. Společnost Apple nabízí optimalizované nabíjení právě do 80 procent, pokud nepotřebujete plně nabít své zařízení. Oproti tomu Android neoplývá tímto algoritmem, ale společnosti OnePlus i Asus zavedly své vlastní funkce.

Mohlo by vás zajímat:  Google Chrome přichází se stále lepšími funkcemi. Využít lze zabezpečení Face ID a spořič paměti

Co ovlivňuje životnost baterie, to je teplo. Dlouhodobé vystavení teplu snižuje životnost baterie. Bezdrátové nabíječky tak představují problém, stejně jako ponechání telefonu v různých obalech.

Zdroj obrázku: Freepik

Výrobci

Přední výrobci jsou mlčenliví, co se týče jakýchkoliv doporučení ohledně nabíjení. Například Apple doporučuje banální rady, jakými jsou nabíjet zařízení kdykoliv, ale ne na úplných 100 %. A vyhýbat se nabíjení zařízení v pouzdrech a teplém prostředí.

Podobná doporučení má i společnost Google. Samsung doporučuje pravidelně nabíjet své zařízení a udržovat baterii nad 50 %. Tvrdí také, že ponechání plně nabitého zařízení v nabíječce snižuje životnost baterie.

Mohlo by vás zajímat:  Ovládat chytrý telefon přes počítač umožní dvě oblíbené aplikace

Jak tedy můžeme vidět, rady jsou různé, ale co si můžeme odnést, to je nenabíjet zařízení pravidelně na 100 % a nenechat zařízení vybít. Li-Ion baterie mají životnost podle nabíjecích cyklů. Svou roli hraje také strávená doba použití.

Zdroj: https://www.techadvisor.com/article/727861/how-to-properly-charge-a-phone-battery.html