Všude můžete najít spoustu článků, kde tvrdí, jak byste měli správně nabíjet své zařízení nebo naopak jak nenabíjet. Například se můžete dočíst, že ponechání mobilního zařízení v nabíječce přes noc nebo během dne po dlouhý čas škodí. Na druhou stranu se můžete dočíst, že je ideální dodržovat zařízení v rozmezí 20–80 %. Opravdu ale pomůže takový styl nabíjení prodloužit životnost baterie, nebo ne?
Vědecké studie
Li-Ion baterie jsou součástí každého chytrého telefonu. Bez ohledu na to, jakým způsobem nabíjíte, dojde postupem času k tomu, že se její výkon časem sníží. Z praktického hlediska, na základě studií, se doporučuje nenechat baterii úplně vybít a naopak nenabíjet na celkovou kapacitu. Společnost Apple nabízí optimalizované nabíjení právě do 80 procent, pokud nepotřebujete plně nabít své zařízení. Oproti tomu Android neoplývá tímto algoritmem, ale společnosti OnePlus i Asus zavedly své vlastní funkce.
Co ovlivňuje životnost baterie, to je teplo. Dlouhodobé vystavení teplu snižuje životnost baterie. Bezdrátové nabíječky tak představují problém, stejně jako ponechání telefonu v různých obalech.
Výrobci
Přední výrobci jsou mlčenliví, co se týče jakýchkoliv doporučení ohledně nabíjení. Například Apple doporučuje banální rady, jakými jsou nabíjet zařízení kdykoliv, ale ne na úplných 100 %. A vyhýbat se nabíjení zařízení v pouzdrech a teplém prostředí.
Podobná doporučení má i společnost Google. Samsung doporučuje pravidelně nabíjet své zařízení a udržovat baterii nad 50 %. Tvrdí také, že ponechání plně nabitého zařízení v nabíječce snižuje životnost baterie.
Jak tedy můžeme vidět, rady jsou různé, ale co si můžeme odnést, to je nenabíjet zařízení pravidelně na 100 % a nenechat zařízení vybít. Li-Ion baterie mají životnost podle nabíjecích cyklů. Svou roli hraje také strávená doba použití.
Zdroj: https://www.techadvisor.com/article/727861/how-to-properly-charge-a-phone-battery.html