Lámete si hlavu nad tím, zda nechávat notebook stále v nabíječce? Odpověď není zcela jasná. Notebooky bývají vybaveny dvěma typy nabíječek. Lithium-iontovou nebo lithium-polymerovou. I když se jedná o různé technologie, principiálně pracují podobně. Pro oba typy nabíječek platí, že je nelze přebít. Jakmile baterie dosáhne 100 %, tak se přestane nabíjet a nezačne znovu, dokud neklesne pod určitou úroveň. Úplné vybití baterie na delší dobu může baterii odrovnat a už ji nebudete moci znovu nabít.
Co poškozuje lithiové baterie
Lithiové baterie jsou značně nestabilní. Začnou ztrácet svou kapacitu, jakmile jsou vyrobeny, a některé faktory tento proces urychlí. O jaké se jedná?
- Cykly nabití/vybití – každá baterie má omezený počet nabití a vybití.
- Úroveň napětí – čím vyšší úroveň napětí, tím kratší životnost baterie.
- Vysoká teplota přes 30 °C – může způsobit nenapravitelné škody.
Co se týče teploty, tak čím vyšší teplota je a doba strávená v takovém prostředí, tím horší dopad na životnost baterie. Nezapomínejte na fakt, že se nemusí jednat jen o vnější teplotu, ale také o dopad z užívání notebooku během náročných operací, jako je hraní her či použití náročných programů.
Vyjmout, či nevyjmout baterii?
Každý výrobce tvrdí něco jiného, ale obecně platí jednoduché pravidlo, abyste vyjmuli baterii, která má hodnotu nabití v rozmezí 40–80 %, a uložili ji při pokojové teplotě.
Ponechat notebook zapojený?
Zničí se baterie odpojením od notebooku? Odpověď zní ano, stejně jako každodenní nabíjení. Každý výrobce tvrdí něco jiného. Například společnost Acer doporučuje vyjmout baterii, když ji nepoužíváte. Asus si stojí za vybitím baterie alespoň na 50 %. Dell nemá problém s neustále zapojeným notebookem. Apple doporučuje střídavý způsob, takže notebook nabít, používat ho nějakou dobu, a poté ho opět nabít. Ani jeden z výrobců nedoporučuje úplné vybití zařízení.
Zdroj: https://beconnected.esafety.gov.au/topic-library/essentials/the-absolute-basics/what-is-a-laptop/how-to-charge-a-laptop