Správná ergonomie při práci na počítači předejde zdravotním obtížím

V posledních letech jsme byli nuceni pracovat většinu času z domova. Ačkoli to může být pohodlné, zdravotní rizika spojená s nevhodným pracovním prostředím mohou být velká. Je proto důležité zajistit, aby byla vaše domácí kancelář bezpečná a zdravá. Zaměření se na čtyři oblasti může pomoci minimalizovat zdravotní rizika. Dnes si probereme, jak lze tyto oblasti vylepšit, aby bylo vaše pracoviště zdravé a bezpečné.

Zápěstí a ruce

Velmi namáhanou oblastí při práci na počítači jsou bez pochyby zápěstí a ruce. Pokud dlouhodobě používáte myš a klávesnici, mohou se objevit bolesti a nepohodlí. Proto je důležité, aby byly vaše ruce v rovné linii s vašimi předloktími a aby byly podepřené. Ideální je mít klávesnici a myš na plošince, která umožní oporu pro vaše zápěstí. Pokud máte tendenci svírat myš příliš pevně, zkuste si pořídit ergonomickou myš s opěrkou pro palce, což vám pomůže udržet zápěstí ve správné poloze.

Mohlo by vás zajímat:  Technologie pronikají do oblasti zdravotnictví. Svou roli sehraje umělá inteligence, telemedicína i virtuální realita
Zdroj obrázku: Freepik

Hlava a krk

Kromě zad jsou také hlava a krk častými obětmi špatného sezení u počítače. Ideální poloha pro práci u počítače by měla být taková, aby hlava byla kolmo ke krku. To ale mnoho lidí při práci na notebooku nedodržuje. Pokud pracujete na notebooku a často měníte polohu, zkuste si najít takové místo, kde můžete sedět co nejrovnoměrněji a s co nejmenším sklonem krku. To může pomoci minimalizovat bolesti a napětí v této oblasti.

Podpora zad a správné sezení

Správné sezení bývá v práci na počítači velmi podceňováno, ale může mít významný dopad na zdraví vašeho těla. Pamatujte si, že správné sezení by mělo být aktivní, a nikoliv pasivní. Měli byste sedět s rovnými zády, nohama položenýma na zemi nebo na podložce a zápěstími položenými na stole. Důležité je mít podepřenou spodní část zad a udržovat krk a hlavu v rovině s páteří. Pokud máte pocit, že se po delší době cítíte unavení, nebo vás bolí záda, pravděpodobně potřebujete upravit polohu nebo dokoupit speciální podložku či polštář pro zlepšení ergonomie vašeho pracovního prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Vstávání pomocí budíku nesvědčí psychice ani zdraví. Každodenní rutina pomůže nepříjemné dopady zmírnit

Vědci se shodují, že sedavý životní styl je velmi nezdravý. Proto je důležité si dělat pravidelně malé přestávky během práce na počítači. Pokud je to možné, je vhodné vstát každých dvacet minut a protáhnout se. Tím zlepšíte krevní oběh a uvolníte svaly, což může předejít bolestem zad a krční páteře. Pokud vám to vyhovuje, můžete využít i speciální aplikace nebo programy, které vás budou upozorňovat na nutnost dělat si pravidelné přestávky.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/office-ergonomics/art-20046169