Špatné rozlišení ve Windows lze snadno opravit. Chyba může být v obyčejném nastavení nebo ovladači

Špatné rozlišení ve Windows lze snadno opravit. Chyba může být v obyčejném nastavení nebo ovladači

Koupit dobrý a kvalitní monitor neznamená automaticky záruku správného rozlišení. Stačí, abyste nastavili něco špatně ve Windows nebo aby ovladač způsoboval problém, někdy za problémem může stát hardware. Bez ohledu na důvod lze vyřešit tento problém tak, aby bylo možné sledovat obraz ve velké kvalitě.

Špatné nastavení

Rozlišení se může v systému Windows často měnit samo kvůli poškozenému grafickému ovladači nebo konfliktní aplikaci třetí strany. Pro snadnou a rychlou opravu rozlišení stačí stisknout Win + I a v nastavení pokračovat na Systém -> Obrazovka. Zde zvolte doporučené rozlišení.

Mohlo by vás zajímat:  S prohlížečem v telefonu se není nutné smířit. Jednoduše jde vyměnit za lepší

Aplikace třetí strany může přepsat nastavení rozlišení obrazovky a použít tak doporučené nebo předurčené nastavení v aplikaci. Nejčastěji se tak jedná o hry. Nastavení rozlišení můžete měnit přímo ve hře. Nemějte strach, že po vypnutí aplikace či hry budete muset vše vracet do předchozího stavu, vše se vrátí automaticky po ukončení aplikace.

Zdroj obrázku: Freepik

Vadný hardware

Někdy je na vině hardware, proto musíte zkontrolovat grafickou kartu a kabel displeje. Pokud je rozlišení vašeho displeje vyšší než rozlišení podporující jeden nebo druhý hardware, může nastat problém. Nemůžete pomýšlet na vysokou kvalitu, pokud vlastníte starou grafickou kartu. Při používání HDMI kabelu je potřeba si všímat, jaký HDMI kabel vlastníte. HDMI kategorie 3 podporuje 4K při 60 Hz, ale to neznamená výhru, musíte rovněž zkontrolovat, zda jej bude podporovat i grafická karta. K zobrazení 4K při 60 Hz budete potřebovat minimálně HDMI 1.3.

Mohlo by vás zajímat:  Namísto jména jen telefonní číslo: častý problém na WhatsAppu má jednoduché řešení

Chyba v ovladačích

Ovladače patří k důležitým součástem pro správný chod hardwaru. Pokud je ovladač zastaralý nebo poškozený, může vést k problému s displejem. Aktualizace je naštěstí velice snadná. Stiskněte Win + R, napište devmgmt.msc a stisknutím Enter spusťte Správu zařízení. Zde rozklikněte Grafické adaptéry a pravým tlačítkem klikněte na adaptér, u kterého chcete aktualizovat ovladač. Někdy se podaří vyhledat ovladač automaticky, ale většinou budete muset ručně. V druhém případě si stáhněte oficiální instalační soubory ovladače přímo z webu výrobce, poté se řiďte návodem.

Mohlo by vás zajímat:  Během horkých dnů je třeba chránit notebook před přehřátím

Někdy se může stát, že nová aktualizace je více na škodu než předchozí. V takovém případě se můžete navrátit k předchozímu za pomoci návodu.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/windows-screen-resolution-common-issues/