Škodlivý software v počítači lze vymazat i bez speciálního antivirového programu

Zavirování počítače patří k nepříjemným událostem pro každého uživatele těchto zařízení. Ovlivňují samotný operační systém, což se negativně odráží na výkonu, efektivitě a možné ztrátě souborů či dat. V mnoha případech dochází také ke ztrátě soukromí. I když jsou antivirové programy účinné, jejich provoz může být drahý. Existuje naštěstí hned několik způsobů, jak se virů zbavit, pokud nemáte placený antivirový program.

Windows Defender je předinstalovaným softwarem určeným pro ochranu před viry a malwary z neznámých zdrojů. Pro aktivaci Windows Defenderu stiskněte tlačítko Start a do vyhledávacího pole zadejte Zabezpečení systému Windows, poté klikněte na aplikaci, která se objeví. V zabezpečení Windows klikněte na Ochrana před viry a hrozbami. Dále pokračujte na Spravovat nastavení a zapněte přepínač v Ochraně v reálném čase.

Mohlo by vás zajímat:  Tyto typy webových stránek často skrývají viry

Ukončete procesy spojené s viry a zakažte neznáme programy při spuštění Windows

Samotné viry často fungují na pozadí jako procesy, spotřebovávají systémové prostředky a škodí systému. Viry tak dokážou zpomalovat zařízení, kazit data a zasahovat do soukromí. Ve Správci úloh najeďte do sekce Procesy a zkontrolujte, zda se v seznamu nenachází podezřelý proces. V takovém případě jej ukončete a zkuste najít příčinu, kterou následně odstraníte.

Při zapnutí počítače se objeví v pravém spodním rohu ikony programů, které se objeví při spuštění OS Windows. I přesto, že vypadají neškodně, mohou ukrást vaše data, špehovat vaši historii procházení nebo zpomalit spouštění vašeho počítače. Opět postupujte přes Správce úloh, v němž najeďte na kartu Po spuštění, a zobrazí se vám seznam ikon a názvu programů. Pokud něco vypadá podezřele, zakažte to. V seznamu uvidíte také vliv na výkon počítače.

Mohlo by vás zajímat:  Srovnání ChatGPT, Google Bard a Microsoft Bing AI: na zadané úkoly reagovaly velmi rozdílně
Zdroj obrázku: Freepik

Odstraňte dočasné soubory

Dočasné soubory jsou vytvořeny různými aplikacemi nebo programy. Dočasné soubory mohou být často viníky nejrůznějších problémů, proto tento software odstraňte. Tlačítkem Start najeďte na Vyčištění disku a zvolte jednotku určenou pro vyčištění. Aplikace provede analýzu s informacemi, kolik můžete ušetřit odstraněním různých druhů souborů. Zvolte tedy soubory určené k odstranění a potvrďte. Vyberte možnost vyčištění systémových souborů a potvrďte. Restartujte počítač a máte po potížích.

Pokud ani tak nevyřešíte problémy spojené s chodem systému a viry, proveďte tyto úkony:

  • obnovte systém do předchozího výchozího bodu,
  • naformátujte pevný disk.
Zdroj: https://www.easeus.com/file-recovery/remove-virus-without-antivirus.html