Auta s výkonnými motory přestávají být na českých silnicích reálnou možností

Evropští politici a instituce pokračují ve svém brojení proti spalovacím motorům. Je zjevné, že během následujících patnácti až dvaceti let budou automobily s těmito motory vytlačeny z evropských silnic. Stejně tak bude postupně mizet infrastruktura pro tato vozidla, třeba benzinové pumpy. Řidiči i výrobci těchto vozidel mohou očekávat řadu dalších překážek, které jim evropské instituce budou stavět do cesty. Politikům a úředníkům dnes vadí především silnější motory s vyšší spotřebou a vysokými emisemi.

Výkonné motory jsou trnem v oku

Doby automobilů s výkonnými čtyřlitrovými osmiválci jsou dávno pryč, tyto vozy se dnes v Evropě prakticky vůbec neprodávají. A to se týká i supersportů, které si ještě před nedávnem nikdo neuměl představit s úspornými motory. Pravdou však je, že i menší a úspornější motory dnes mohou být výkonnější než jejich generační předchůdci. Ale i tradiční výrobci závodních speciálů už dnes přecházejí na elektromobily.

Mohlo by vás zajímat:  Údržba elektromobilů je jiná, pravidelný servis tyto typy vozů ale potřebují také
Zdroj obrázku: Freepik

Trh s nadupanými ojetinami

Nová výkonná vozidla se sice do Evropy už nedovážejí, teoreticky však existuje možnost pořídit si zahraniční ojetinu. To však přináší poměrně velké riziko, pokud mluvíme o autech z Číny, Indie nebo například Ruska. Na druhou stranu kvalitní ojetá výkonná auta je možné koupit ve Spojených státech, ale přeprava přes oceán bude pravděpodobně dražší než samotné vozidlo. Navíc přeprava takového auta zabere hodně času.

Tuningová auta jako rozumná alternativa

Fanouškům rychlých a výkonných aut tak zbývá jediná rozumná alternativa – tuning. Ale i ten má svá úskalí, a tak by lidé rozhodně neměli volit úpravu svépomocí nebo v nějakém pochybném autoservisu. Všechny použité tuningové díly totiž musí být homologované pro provoz na českých silnicích, jinak hrozí pokuta při namátkové silniční kontrole a také potíže na STK, kterou nemusí upravený vůz projít.

Zdroj: https://auto.howstuffworks.com/5-ways-modern-car-engines-differ-from-older-car-engines.htm