Selfie fotky způsobují úzkost a deprese. Honba za dokonalostí obírá o sebevědomí i čas

Selfie fotky způsobují úzkost a deprese. Honba za dokonalostí obírá o sebevědomí i čas

Nynější společnost pořizuje selfie fotky pravidelně a tento způsob se bere jako samozřejmost. Některé studie ovšem tvrdí, že pořizování daných fotek vede ke zhoršení duševního zdraví. Jedná se o jakési kompenzování depresí a pocitů, že nejsme příliš dobří. Pojďme se tedy podívat, jaký vliv má pořizování selfie fotek a jejich zveřejňování.

Zkreslený pohled krásy

Někteří lidé pořizují nespočet fotek včetně selfie. Pořizují je za účelem získání pozornosti a aby byli v očích ostatních za ty nejlepší, někteří je pořizují, aby si vynutili odpověď. Ve studii provedené Child Mind Institute se můžete dočíst o dopadu selfie na sebevědomí dívek. Dívky pořizují v průměru až sedm snímků, aby si mohly vybrat jediný pro zveřejnění. Vše je zapříčiněno enormním tlakem, aby vypadaly dokonale.

Mohlo by vás zajímat:  Fitness aplikace a cvičení v pohodlí domova mají vliv také na psychiku

Spousta celebrit na Instagramu a influenceři nastavují nerealistické standardy krásy pomocí různých filtrů a technik úpravy obrázků, aby vytvořili dokonalé fotky.

Zdroj obrázku: Freepik

Příliš mnoho stráveného času pořizováním selfie

Instagram nabízí nespočet filtrů, které kradou několik hodin strávených s jejich výběrem. Různé osvětlení a další vymoženosti vedou až k posedlosti v honbě za dokonalostí. Z této touhy se může vypěstovat téměř každodenní rutina, která není určitě vhodná pro duševní zdraví, a strávený čas by se mohl investovat rozhodně do něčeho důležitějšího.

Mohlo by vás zajímat:  Počítače a další moderní technologie mohou vést ke zhoršení duševního zdraví u seniorů

Úzkosti spojené se selfie

Nejste spokojení se svým tělem či vzhledem? Pořizování selfie může vést k prohloubení nenávisti vůči sobě samému. K úzkostnému stavu mohou přispět situace, kdy vám lidé začnou negativně hodnotit pořízené selfie fotky. V takovém případě si můžete nastavit soukromí tak, aby vám mohli komentovat fotky pouze přátelé. Nabízí se také možnost, abyste se přestali snažit o dokonalou fotku, ale zapojili trochu autentičnosti a přijmuli fakt, jací doopravdy jste. Třetí možnost je úplně se na pořizování fotek vykašlat

Zdroj: https://neurosciencenews.com/photo-sharing-depression-20184/, https://childmind.org/article/social-media-and-self-doubt/, https://childmind.org/article/what-selfies-are-doing-to-girls-self-esteem/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1740144517305326, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6097392/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Selfie, https://www.inc.com/minda-zetlin/taking-selfies-anxiety-confidence-loss-feeling-unattractive.html