Posouvání budíku spánek neprodlouží a tělo může ještě víc unavit

Britští odborníci bijí na poplach, protože myšlenka, že vstanete za pět minut, může způsobit značné zdravotní problémy. Mnoho lidí totiž na svém telefonu nastaví budík tak, že zvoní každých pět minut, nebo si ho prostě odloží s tím, že vstanou později. Bohužel z pěti minut se rázem může stát i půlhodina a kvůli přerušovanému spaní budete možná ještě unavenější, než kdybyste vstali na první pokus.

Nervový systém bude v nerovnováze

Jste pořád ospalí, a přitom chodíte spát tak, abyste naspali svých 8–9 hodin denně? Na vině může být vaše vstávání. Výzkumy totiž ukazují, že pokud si budík posouváte každou chvíli a nakonec vstanete později, budete mnohem více unavení, než kdybyste vstali v opravdu nastavený čas. Možná že skutečně na několik minut zase usnete, ale probudíte se stejně unavení jako na první pokus.

Mohlo by vás zajímat:  Na tahle místa telefon nikdy nedávejte. Riskujete své zdraví i požár

Pokuste se tedy vstát na první zazvonění budíku. Přerušované spaní může ovlivnit nejen kvalitu vašeho výkonu v práci, ale také může způsobit zdravotní komplikace, například naruší nervovou soustavu. Spánková setrvačnost je problém, který se u takových lidí vyskytuje nejčastěji. Může vás tento stav provázet i během normálního spánku, ale většinou nastane u lidí, kteří mají spánek přerušovaný po pár minutách.

Zdroj obrázku: Freepik

Tento zlozvyk může tělu ublížit

Tento stav má bohužel negativní vliv nejen na nervový, ale také na endokrinní systém. Právě z toho důvodu odborníci na celém světě doporučují naučit se vstávat na první zazvonění budíku. Sami víte, že je nepříjemné, když zazvoní, vy ho vymáčknete a ještě na několik minut zavřete oči. Podruhé se vám bude chtít vstávat ještě méně a napotřetí už to bude opravdu otrava.

Mohlo by vás zajímat:  Dejte sbohem stresu pomocí jednoduchých technik. Relaxovat můžete pohybem i meditací

Několik zdřímnutí za sebou může být pro tělo nepříjemné a kvůli neustálému probouzení se mohou uvolňovat hormony, které způsobí, že se naše tělo bude cítit jako na houpačce. Tím, že budete vstávat ihned, dáte tělu znamení, že je všechno v pořádku, a navíc se tak snadno naučíte pravidelnosti.

Zdroj: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/sleep-snooze-button-wake-morning-inertia-body-brain-experts-a8492376.html