Sednout si večer k televizi může mít nepříjemné důsledky. Záleží na hodině, kdy se díváme

Sednout si večer k televizi může mít nepříjemné důsledky. Záleží na hodině, kdy se díváme

Na konci dlouhého pracovního dne si jistě chcete jen večer sednout k dobrému filmu a potom jít spát. Tyto dvě aktivity ale podle odborníků nejdou dohromady, protože modré světlo z mobilu, tabletu nebo televize narušuje cirkadiánní cyklus a spánek. Pro většinu z nás je to odpočinek po těžkém dni v práci a po péči o děti. Ve skutečnosti vám to ale neprospívá. Jak to zařídit, abyste se dobře vyspali?

Myslete na svůj REM spánek

Cirkadiánní cykly vám možná nic neříkají, ale jde o přirozené hodiny těla. Stimulace mozku před spaním může tento cyklus narušit. Výzkumy prokázaly, že sledování televize čtyři hodiny před spaním může vést ke snížení REM spánku, jak potvrzuje Dr. Richard Shuster. Pro každého z nás to představuje riziko, protože tento druh spánku je pro náš mozek i zbytek těla klíčový.

Mohlo by vás zajímat:  Platit vysoké účty za topení je zbytečné. Snížení teploty přináší hned několik výhod

REM spánek je fáze, kdy se tělo nejvíce regeneruje. Právě díky němu se ráno vždy cítíme svěže, můžete ihned vstát a naplno fungovat. Dr. Shuster vysvětluje, že i když spíte celých osm hodin, můžete se cítit unavení, protože vaše tělo nemá dostatečné množství REM spánku. Nejčastěji to souvisí právě s naším zlozvykem, kdy se těsně před spánkem díváme na televizi nebo do telefonu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ideálně trávit večery doma?

Jakmile si večer odpustíte televizi a další moderní technologie, budete se ráno cítit úžasně. Sami uvidíte již po několika nocích, že máte ráno hodně energie, snadno se vám vstává a nepotřebujete ani ranní kávu. Tohle všechno se může změnit jen díky odbourání jediného zlozvyku z vašeho života. Co udělat, abyste srovnali svůj spánek?

Mohlo by vás zajímat:  Pohyb je přirozený a pro tělo důležitý. Začít lze kdykoli, jakákoli aktivita se počítá

Je to poměrně jednoduché. Musíte jen změnit svou večerní rutinu. Odborníci doporučují odložit všechny technologie, které vyzařují modré světlo, alespoň 90 minut před spánkem. Můžete se proto večer dívat na televizi, ale poslední hodinu a půl byste se měli věnovat jiné činnosti. Můžete si povídat s partnerem, zahrát si společenskou hru nebo si přečíst dobrou knihu. Uvidíte, že se vám bude hned lépe spát.

Zdroj: https://thesleepdoctor.com/technology/how-binge-watching-streaming-affects-sleep/