S umělou inteligencí je spjato mnoho mýtů a obav

Není žádným překvapením, že je v poslední době tématem číslo jedna umělá inteligence. S nástupem ChatGPT, Midjourney, ChatSonic a Google Bard jsme mohli zaznamenat navýšení jejich schopností během velmi krátké doby, což vyvolává negativní myšlenky u spousty lidí. Nejedná se pouze o strach z potencionální ztráty zaměstnání, ale taky o postapokalyptické scénáře, kdy umělá inteligence převezme kontrolu nad námi a my se staneme otroky. Čtěte dál a dozvíte se, jaké mýty se šíří.

Zásah do zaměstnání

Podle ankety jedné americké společnosti se více než 60 % pracovníků obává o své zaměstnání v souvislosti s umělou inteligencí. Světové ekonomické fórum tvrdí, že v roce 2025 by mohlo zmizet až 85 milionů pracovních pozic, ale pozor, objevit se může až 97 milionů nových pracovních pozic. Umělá inteligence sama o sobě nemá ohrožovat naši pracovní pozici. Má pouze pomoci řešit komplikované situace, zejména nebezpečné, a zvyšovat tak produktivitu pracovníků.

Mohlo by vás zajímat:  Platit za SMS zprávy je přežitek. Několik webových stránek to umožní zcela zdarma

Navíc abychom uvedli vše na pravou míru, umělá inteligence postrádá emoční inteligenci, která je velice důležitá v mnoha profesích, takže se zbytečně nestresujte.

Zdroj obrázku: Freepik

Ovládnutí světa

Filmová produkce nabízí hned několik snímků, ve kterých je znázorněno ovládnutí světa umělou inteligencí. Takoví Stephen Hawking nebo Nick Bilton vyjádřili myšlenku, že by se UI mohla vymknout kontrole a způsobit paseku. Elen Musk spíše hovoří o řešení v rámci předpisů, kontrol a vyvážení. Nedávno také vyzval, společně se Stevem Wozniakem (spoluzakladatel Apple), aby vývojáři UI pozastavili svůj vývoj. Hrozí prý vymknutí kontroly. UI postrádá emoční stránkuintuici.

Mohlo by vás zajímat:  Telefony lákají na velký výkon zoomu, digitální zoom ale nabízí zcela jinou technologii

Samotný vývoj

Dalším mýtem je samostatný vývoj UI. I když nám dokáže pomoci s různými otázkami a požadavky, určitě nehrozí její seberozvoj. Pracuje pouze s podloženými daty a neoplývá možností myslet svévolně. Aby začala pracovat, je odkázána na lidský faktor, stejně jako při rozhodování.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/myths-artificial-intelligence-arent-true/