Není to tak dávno, kdy bazény se slanou vodou byly pouze na výletních lodích nebo v plážových hotelech. Ovšem v posledních letech se tento trend rozšířil i mezi majitele zahrad a domů. U mnohých lidí se staly oblíbenější variantou, slaná voda působí trochu jinak.
Jaké jsou výhody bazénů se slanou vodou?
- Jednou z největších výhod těchto slaných bazénů je rozhodně neustálá chlorace. Stačí, aby voda proudila, a generátory se postarají o zbytek.
- Druhé pozitivum vás možná překvapí, protože na rozdíl od bazénu se sladkou vodou zde dochází k menšímu podráždění očí. Je to dáno množstvím chlóru, který se v bazénu nachází.
- Bazény se slanou vodou mají podstatně měkčí vodu, a proto jsou vhodné pro lidi, kteří trpí nějakou formou kožní alergie nebo mají citlivou pokožku. To je způsobeno chemickým procesem známým jako elektrolýza, díky kterému je v bazénu méně nečistot a minerálů.
- Posledním kladem je cena. I když je pořizovací cena o něco vyšší, celkově za údržbu zaplatíme mnohem méně.
Podívejme se také na nevýhody
- Pořízení a instalace je dražší než u bazénů se sladkou vodou, což je ale, jak jsme již zmínili, mírněno cenou za údržbu, která je zase o dost nižší.
- Na používání a údržbu jsou složitější. Jelikož pokud máme problém se sladkovodním bazénem, pak stačí přidat trochu chlóru a máme hotovo, což zde nejde a musíme se spoléhat na přístroje, které jsou dodány k bazénům.
- Ve slaných bazénech je samozřejmě sůl. A už od základní školy víme, že mezi její vlastnosti patří koroze. Může se tak stát, že kovové část v bazéně mohou po čase začít rezavět. Tato voda má sice asi desetkrát menší koncentraci soli než voda oceánská, ale na nějakou tu malou korozi už určitě postačí.
A jakému druhu bazénů dáváte přednost vy? Zůstáváte věrni klasice, nebo jste dali šanci bazénům se slanou vodou?
Zdroj: https://www.healthline.com/health/salt-water-pool