Majitelé elektromobilů a plug-in hybridů mohou čerpat výhody při parkování a jízdě po dálnici

Podpora ekologické dopravy je tématem, které se v současné době setkává s velkým zájmem a snahou o podporu ze strany státu i soukromých organizací. Existuje celá řada opatření, která mají podpořit ekologickou dopravu a omezit dopad automobilové dopravy na životní prostředí. Jedním z těchto opatření je zvýhodňování řidičů, kteří jezdí v ekologických autech. Zatímco elektromobily mají nulové emise, u plug-in hybridů je situace složitější a jejich ekologičnost je často pouze na papíře. Nicméně i pro tyto vozy existují výhody, které majitelé mohou čerpat.

Mohlo by vás zajímat:  Na vodě do ostřikovačů jde v zimě zajímavě ušetřit. Stačí koupenou směs správně naředit

Výhody pro majitele ekologických aut

Majitelé ekologických vozidel, zejména elektromobilů a plug-in hybridních vozidel splňujících přísnou emisní normu do 50 g CO2 na kilometr, mohou využívat několik výhod, které jsou jim poskytovány. Tyto výhody se zaměřují na různé oblasti, ať už jde o parkování, nebo jízdu po dálnicích.

  • Bezplatné parkování – Majitelé ekologických vozidel mají například možnost parkovat zdarma v určitých zónách. V Praze mohou využívat tohoto výhodného opatření jak na modrých, tak na fialových parkovacích zónách. Podobnou možnost mají také majitelé elektrických vozidel v Ostravě.
Mohlo by vás zajímat:  Auto režim Spotify usnadní ovládání hudby během jízdy autem
Zdroj obrázku: Freepik
  • Bezplatná jízda po dálnicích – Zatímco řidiči tradičních spalovacích vozidel musí zakoupit platný dálniční kupon, majitelé elektrických nebo plug-in hybridních vozidel, která splňují příslušné emisní normy, mohou po dálnicích jezdit bezplatně. Toto opatření podporuje ekologickou dopravu a motivuje k využívání vozidel s nižšími emisemi.

Skutečná ekologičnost plug-in hybridů

Plug-in hybridní vozidla představují kombinaci elektromotoru, většího akumulátoru a spalovacího motoru. Zatímco elektromobil má nulové emise, plug-in hybridy spoléhají na spalovací motor při delších trasách. Jejich ekologičnost je tedy závislá na dobíjení baterií, které umožňuje využívat elektřinu na kratší vzdálenosti. Pokud však baterie nejsou dobře nabité, vozidlo se chová jako klasický hybrid a emise se zvyšují. I přesto majitelé plug-in hybridů mají nárok na výhody, jako je úspora v dálničních poplatcích a parkování, avšak skutečná ekologická přínosnost těchto vozidel závisí na správném využívání a dobíjení baterií.

Zdroj: https://cms.law/en/int/expert-guides/cms-expert-guide-to-electric-vehicles/czech-republic