Průlom v léčbě alkoholismu: umělý jaterní hormon slibuje menší nutkání sáhnout po alkoholu

Závislost na alkoholu se stává globálním problémem, který ještě posílil v době pandemie a lockdownů. Skupina vědců si vzala za cíl pomoci lidem s překonáním a léčením závislosti na alkoholu a konečně se jim podařilo lépe porozumět funkci fibroblastového růstové faktoru 21 (FGF21). Jedná se o průlom v léčbě alkoholismu?

Jaterní hormon FGF21

Jedná se o fibroblastový růstový faktor 21 (FGF21), který je běžně produkován játry lidí a zvířat. Dřívější výzkumy již dokázaly, že genové variace hormonu FGF21 jsou spojeny s mírou konzumace alkoholu. Doteď byla přesná povaha tohoto vztahu nejasná. V nové studii se vědci zaměřili na to, které mozkové okruhy hormon FGF21 ovlivňuje a zda by podávání tohoto hormonu mohlo snížit potřebu alkoholu.

O půlku nižší spotřeba alkoholu

Vědci svůj výzkum provedli na opicích, které na alkohol reagují velmi podobně jako lidé. Opice mají v přírodě taktéž přístup k alkoholu, ať už se jedná o fermentující ovoce, nebo ukradené alkoholické nápoje turistů. V opičích komunitách taktéž existují opice, které rády zneužívají účinky alkoholu, závislí jedinci, ale najdeme zde také opičí abstinenty.

Mohlo by vás zajímat:  Rusko společně s Čínou napadly satelity ve vesmíru
Zdroj obrázku: Freepik

Výzkum se zaměřil na první skupinu opic a vědci jim dali na výběr čistou vodu a vodu s etanolem. Zároveň jedna skupina také dostala hormon FGF21. Výsledky se ukázaly téměř ihned. Opice po podání hormonu byly stejně dychtivé po alkoholu jako předtím. Zkonzumovali ho ale o 50 % méně! Přibližně stejné výsledky vědci získali při testech na myších.

Ochranný mechanismus zneužívání alkoholu

Při konzumaci alkoholu produkují játra zvířat vyšší množství hormonu FGF21 než u lidí. Pravděpodobně aby hormon potlačil jejich nutkání pokračovat v pití alkoholu. Evolucí si těla zvířat mohla vyvinout jakýsi ochranný mechanismus před zdravotními následky pití alkoholu. Vědci se domnívají, že by synteticky vyrobený hormon FGF21 mohl léčit závislost na alkoholu. Dříve než bude tuto léčbu možné vyzkoušet na lidech, čeká vědce ještě dlouhá cesta testování na zvířatech.

Zdroj: https://www.healthcarepackaging.com/quick-hits/article/22043353/liver-hormone-could-combat-alcoholism