Proti spamu ve WhatsAppu se lze bránit nahlášením, blokací a nastavením soukromí

WhatsApp je komunikační program, který využívají přes dvě miliardy uživatelů. Velice často můžeme narazit na spam. Ať už se jedná o podvod, nebo o phishingovou zprávu či jiný problém, měli byste poznat, že se jedná o spam. Jakmile spam odhalíte, daný kontakt nejlépe zablokujte a neklikejte na žádné odkazy, jež jsou obsaženy ve zprávě. Jak rozpoznat, že se jedná o spam?

Jak rozpoznat spam

Jako spam bývají označovány často přeposílané zprávy. V tomto případě se jedná o více než pětkrát rozeslanou zprávu. Tuto zprávu poznáte podle dvojité šipky. Prostřednictvím WhatsAppu lze poslat zprávu komukoliv, stačí vám k tomu pouze jeho telefonní číslo. Proto pokud na vás vyskočí zpráva od někoho cizího, koho nemáte v kontaktech, a píše nesmysly, jedná se o spam.

Mohlo by vás zajímat:  Zvyšte svou ochranu při obchodování s kryptoměnami
Zdroj obrázku: Freepik

Podvody

Hlavním záměrem těchto zpráv je kliknutí na škodlivý odkaz, který spustí celý koloběh událostí. Většinou cílí na osobní data, bankovní údaje, přihlašovací údaje atd., což má hodnotu na dark webu. Mezi nejznámější podvody patří hlavně WhatsApp Gold vypršení platnosti WhatsApp a nákupní poukazy. Veškerá cizí čísla mimo naši zemi jsou z převážné většiny spam.

A jaké typické znaky „zdobí“ tyto zprávy?

  • Do očí bijící překlepy a gramatické chyby (s lepšící se AI jsou menší),
  • výzva k otevření odkazů,
  • žádosti o sdílení osobních údajů atd.,
  • přeposílání zpráv,
  • placení za služby WhatsApp.
Mohlo by vás zajímat:  Hromadění her krade peníze i čas. Odolat nabídce a slevám není snadné, je ale nejvyšší čas

Správa WhatsApp

Kdykoliv se setkáte se spamem, máte možnost jej nahlásit a WhatsApp se o něj postará. Jakým způsobem, to už je pro ostatní neznámé. Další možností je přímá blokace konkrétního kontaktu. Stačí rozkliknout jméno kontaktu a poté jej zablokovat ve vyskakovacím okně. Díky tomu vás nebude moci již znovu kontaktovat.

Změňte si také nastavení soukromí, abyste se vyvarovali hromadného přidávání do skupin, kde je spam na denním pořádku. Změnu provedete v Nastavení -> Účet -> Soukromí -> Skupiny.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/whatsapp-spam-danger/